Svátek má: Romana

Politika

Velikost textu:

Několik senátorů čeká životní změna ... v nejhorším půjdou dělat?

Několik senátorů čeká životní změna ... v nejhorším půjdou dělat?

Senátní volby mají své vítěze i poražené. Ze Senátu odchází 17 senátorů a senátorek, kteří ve vysoké politice prožili řadu let. Většina z nich teď bude muset řešit podobnou otázku, jako jejich spoluobčané, kteří dostali výpověď od zaměstnavatele.

Bohuslav Sobotka a Alena Gajdůšková
21.říjen 2014 - 18:03

Jenže senátoři nedostali výpověď například z důvodu hospodářské krize od zlých kapitalistů, ale od chudých i bohatých voličů.

Málokdo z nezvolených senátorů však zůstane nezaměstnaný.  Dokonce oba ministři, kteří v senátních volbách neuspěli, Marcel Chládek z ČSSD a Antonín Prachař z hnutí ANO, si na nedostatek práce na ministerstvech nemohou stěžovat.  Marcel Chládek jen bude  muset vyklidit svoji senátorskou kancelář a Antonín Prachař ani to nebude muset podniknout, neboť do  Senátu si to zkusil s kandidaturou v premiéře. Nakonec i šéf hnutí Andrej Babiš vyjádřil nedávno v Právu, že Prachařova kandidatura vzhledem k jeho náročné práci na ministerstvu, byla chyba.

Avšak 17 zákonodárců, kterým se nepodařilo mandát v Senátu obhájit, bude muset řešit otázku, kam dál.

V devadesátých letech proslul po nezvolení  jeden poslanec upřímným sdělením novinářům, ve kterém  jim oznámil, že v nejhorším půjde dělat.

„Nebyl to duel mezi vládou a opozicí, byl to duel mezi představiteli vládních stran, a v tomto duelu ministr Chládek těsně podlehl. Ale jeho vládní angažmá nesouvisí s tím, jestli je nebo není senátor. Souvisí s tím, jestli dělá nebo nedělá dobře práci ministra školství,“ řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka k politické i k odborné budoucnosti ministra školství.

Nesnesitelná radost z výsledků voleb

U šéfa dopravy bude záležet na hnutí ANO, což ctí i premiér Bohuslav Sobotka. Andrej Babiš v Právu, které vyšlo ve druhý den voleb, prohlásil, že není důvod k Prachařově odvolání.

Těžko se zřejmě bude ze Senátu odcházet  místopředsedkyni ČSSD  Aleně Gajdůškové, kterou v horní komoře vystřídá osoba spojená s legendárním podnikem JZD Slušovice František Čuba z SPO.


Alenu Gajdůškovou vyřadil ze Senátu František Čuba

Bývalý senátor Marcel Chládek zůstává ministrem školství, mládeže a tělovýchovy

Antonín Prachař neprošel do Senátu, ale zůstává ministrem dopravy

Senátor Tomáš Kladívko, který kandidoval do Senátu na Praze 9


Bohuslav Sobotka o prohře Gajdůškové hovořil  jako o nespravedlivé.

„Já jsem v té kampani bojovala proti virtuální realitě. Pan docent v kampani vidět nebyl, do jediného duelu nešel, mezi lidi taky zcela výjimečně. Takže s tím se velmi těžko bojuje,“ poznamenala pro Radiožurnal Alena Gajdůšková.

Alena Gajdůšková byla senátorkou ve dvou volebních obdobích, což je dvanáct let a tak se nabízí i tento přepočet. Gajdůšková pracovala se znalostí jejího věku v Senátu pětinu života a desetinu na funkci jeho místopředsedkyně.  Teď ji jedna funkce místopředsedkyně zůstala, neboť je  stále místopředsedkyně ČSSD, alespoň do jarního volebního sjezdu strany.

Co dál bude řešit i končící senátor ODS Tomáš Kladívko. Ten byl ve vysoké politice ještě déle než Gajdůšková. V roce 1992 pracoval jako radní na radnici Prahy 9, dále byl na tomto obvodě starostou, poté byl  poslancem  a posledních šest let senátorem.

„Je to poměrně dlouhá doba, teď si dám pár dní, jeden týden, nějaký oraz, a potom budu přemýšlet o tom, co budu dělat dál. Zatím nemám žádnou konkrétní věc, o které bych teď mohl mluvit. Základ je vrácení se ke své profesi a samozřejmě v ODS zůstávám a budu pracovat i pro ni z pozice dosavadního předsedy oblastního sdružení ODS Praha 9,“ řekl pro Radiožurnál Tomáš Kladívko.

Ještě předtím  Tomáš Kladívko pro Prvnízpravy.cz sdělil, že si váží postupu do druhého kola, kde získal sice   6 745  hlasů,  což je více než v prvním kole, kde pro něho hlasovalo 5 974 voličů, ale i tak jej  předběhla   Zuzana Baudyšová za ANO.

Tomáš Kladívko je mezi sedmnácti senátory, kteří budou balit, neboť z těch, kteří znovu kandidovali, jich mandát obhájilo jen šest.

(ps, Foto:  Petr Skála, Prvnízpravy.cz)