Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Jan Keller: Rusko má jen dvě možnosti!

Jan Keller: Rusko má jen dvě možnosti!

Spojené státy a Evropská unie zavádějí nové a tvrdší hospodářské sankce proti Rusku. Z hlediska politického to není příliš zajímavé. Rusko má jen dvě možnosti a je dopředu jasné, kterou z nich zvolí.

Jan Keller: Nejhorším scénářem by bylo, pokud by někteří lidé u nás přišli o práci v důsledku sankcí
2.srpen 2014 - 22:52

První volbou, které jistě nevěří ani ti, kdo sankce zavádějí, je, že Rusko vrátí Krym, omluví se za to, že krajní militantní křídlo ukrajinských ultranacionalistů považovalo za neofašisty, a začne výhodně dodávat pohonné hmoty zbylým funkčním tankovým jednotkám svého souseda. Řekněme si otevřeně, že tento scénář není příliš pravděpodobný.

Druhou možností je, že se Rusko úžeji propojí s ekonomikami těch států, které na ně sankce neuvalily. Urychlí se tím proces integrace ekonomik zemí BRICS, o nichž se již nějakou dobu soudí, že se brzy stanou dominantními ekonomikami světa. Píše v komentáři Jan Keller.

Keller: Podivný souběh

Mnohem zajímavější jsou ekonomické sankce z hlediska tržně ideologického.

Přicházejí v době nebývalé vlny deregulace a odbourávání zbylých tarifních a netarifních bariér volného obchodu. Stoupenci bezbariérového obchodování vyčíslují, o kolik desítek či stovek miliard dolarů zbohatneme, když jen trošku upravíme své hygienické, bezpečnostní, ekologické a další normy tak, aby bylo možno bez dnešních zábran rozšířit toky zboží mezi kontinenty.

Zájmům producentů a obchodníků nemají stát v cestě žádné státy se svými parlamenty, neboť byznys nejlépe ví, co je pro spotřebitele nejlepší. Kritici smluv naopak poukazují na riziko, že pokud se to přežene, bude spotřebitel méně chráněn před nezdravými potravinami, nebezpečnými chemikáliemi a ekologicky škodlivými látkami.

Podivný souběh naprosté deregulace trhu v rámci jedné části světa a zároveň absolutní politická regulace v podobě sankcí vůči druhé části světa může mít řadu vyústění.

Nejhorším scénářem by bylo, pokud by někteří lidé u nás přišli o práci v důsledku sankcí uplatňovaných jedním směrem a zároveň byli všichni vystaveni přílivu laciného, ale o to problematičtějšího zboží plynoucího k nám z jiného směru.

Nebuďme však zbytečně škarohlídy. To raději věřme, že Rusové dostanou rozum a začnou zásobovat tanky svých slovanských sousedů pohonnými hmotami s co nejnižší (takzvanou urbanovskou) daňovou sazbou.

(rp,jk,foto:arch.)