Svátek má: Emílie

Byznys

Velikost textu:

Dufek: Automobilky táhnou průmysl stále nahoru

Dufek: Automobilky táhnou průmysl stále nahoru

Podle očekávání se průmyslu i v březnu velmi dobře dařilo. A nové zakázky slibují solidní růst tohoto odvětví a vyšší zaměstnanost i v dalších měsících.

Petr Dufek, analytik ČSOB
7.květen 2015 - 09:35

V březnu se výroba v našem nejsilnějším odvětví meziročně zvýšila o 6,2 %. K tomuto výsledku přispěl kromě jiného i o jeden den vyšší počet pracovních dní. I po očištění o tento vliv však zůstává výkon průmyslu velmi silný, komentuje pro Prvnizpravy.cz výsledky  průmyslu analytik ČSOB Petr Dufek.

Na růstu průmyslu se i tentokrát podílel největší průmyslový obor v ČR, a sice výroba automobilů. Expanze automobilek pokračuje už více než dva roky a zatím se nezdá, že by měla končit. Evropský automobilový trh je na vzestupu a ochota nakupovat nová auta rovněž. Když k tomu připočteme inovační politiku tuzemských výrobců, má automobilový průmysl i letos našlápnuto k dalšímu historickému rekordu.

Pozitivní vývoj slibují nové zakázky, které se zvyšují o více než deset procent. I zde hraje hlavní roli poptávka po nových automobilech doprovázená zvýšeným zájmem o elektroniku a strojírenské výrobky. Proto předpokládáme, že i ekonomický růst se bude v dalších čtvrtletích opírat především o průmysl a to především ten automobilový.

Zbyněk Fiala: Venku slušné, doma bída

Silný růst průmyslu s sebou i nadále přináší nová pracovní místa a tak především tomuto odvětví vděčíme za zlepšování situace na trhu práce. Zaměstnanost v průmyslových firmách se neustále zvyšuje, nicméně mzdové tlaky zůstávají velmi umírněné.

Výsledky tuzemského průmyslu jsou z pohledu růstu nesrovnatelné s výkonem tohoto odvětví v nejsilnějších zemích EU. Výkon roste rychleji než dokonce v Německu a se stagnujícím průmyslem v Itálii nebo Francii je absolutně v kontrastu.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
96
ČEZ
480
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
915.5
FORTUNA
176.9
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
911.4
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
790
PHILIP MORRIS ČR
16055
O2 C.R.
265.8
UNIPETROL
377.7
VIG
642