Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

David Cameron varuje před hrozbou z Íráku

David Cameron varuje před hrozbou z Íráku

Boje mezi bezpečnostními silami Íráku, podporovaných šíítskými milicemi a silami Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) se odehrávají asi 60 kilometrů od Bagdádu.

David Cameron, britský premiér
18.červen 2014 - 09:00

V minulém týdnu se podařilo dobýt silám ISIL několik ŕáckých měst, nyní se bojuje o město Bákuba, vzdálené 60 kilometrů od hlavního města Íráku.

Írák musel zastavit výrobu v rafinérii v Bajdži a denní výpadek asi 170 tisíc barelů nahrazuje dovozem z Íránu.

Obyvatelé Bagdádu začínají pociťovat zvyšující se  nedostatek potravin a vody s tím, jak se islamistické milice přibližují k městu.

Írácký premiér Núrí Málikí obvinil Saúdskou arabskou republiku z podpory islamistických milic, což jsou převážně sunnité. Naopak Írán, kde mají většinu šíité podporují Írák v bojích proti sunnitským povstalcům. Do Bagdádu přijel nejvyšší velitel Republikánské íránské gardy Kásem Sulejmání, aby zde organizoval šíitské milice v boji proti sunnitům, do kterých se již přihlásilo asi pět tisíc dobrovolníků.

Britský premiér David Cameron, který  bude dnes  jednat se svými bezpečnostními poradci o situaci v Íráku, varuje, že ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě) představuje "skutečnou hrozbu pro naši zemi".

Do Perského zálivu připlula loď USS George H. W. Bush

Již dříve poslali Spojené státy přibližně 300 vojáků na ochranu ambasády USA v Bagdádu.

(rp,foto:arch.)