Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Vzepře se Japonsko Američanům a vymění Kurily za Krym?

Vzepře se Japonsko Američanům a vymění Kurily za Krym?

V poslední době s blížícím se sedmdesátým výročím ukončení 2.světové války v Asii se opět rozvířila debata o ukončení války mezi Japonskem a Ruskem.

Muneo Suzuki, japonský politik
14.srpen 2015 - 18:01

Obě země jsou stále ve válečném stavu. Již bylo několik příležitostí jak urovnat tento stav mezi oběmi zeměmi, ale geopolitická situace vždy snahy překazila. Naposledy tomu bylo při návštěvě japonského premiéra v Mosvě, ale následovalo obsazení Krymu Ruskem, ukrajinská krize a nastolení hospodářských sankcí západních států, včetně Japonska vůči Rusku.

Po skončení 2.světové války tehdejší vítězný Sovětský Svaz v roce 1945 obsadil všechny Kurilské ostrovy, které se táhnou v délce 1200 kilometrů mezi Kamčatkou a japonským ostrovem Hokaidó.

Spor o Kurilské ostrovy, přesněji o jejich jižní část, je klíčovým problémem, který i 70 let po skončení druhé světové války brání uzavřít mírovou smlouvu mezi oběma státy.

Japonsko vznáší nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai na základě dohody z roku 1855. Po ukončení druhé světové války je Moskva anektovala, Tokio je ale dodnes označuje za své Severní území a ruskou svrchovanost neuznává. Rusko trvá na tom, že mu ostrovy patří, a japonské nároky odmítá jako nepřípustnou revizi výsledků války.

Ukrajinci ze západu, Japonci z východu a Putin je v kleštích


Výměna Kurilských ostrovů za ruskou schvrchovanost nad Krymem

Známý japonský politik a bývalý poslanec parlamentu Muneo Suzuki vyzval k „velké transakci“ s Moskvou: výměnou za Kurilské ostrovy má Tokio podle jeho názoru uznat Krym za součást Ruska a zrušit sankce proti němu. Ruští experti pochybují o tom, že USA Japonsku dovolí, aby o podobné „výměně“ uvažovalo.

Problém Kurilských ostrovů je vyřešitelný, píše Suzuki v článku pro Sankei Šimbun. Podle jeho slov, aby si ostrovy vrátilo, musí Japonsko přestat s podporou Západu v otázce Ukrajiny a udělat Moskvě ústupky.

„Japonsko musí říci, že nebude zesilovat protiruské sankce, protože bylo dosaženo dohody o zastavení palby. V průběhu summitu G7 v červnu mělo Japonsko navrhnout zrušení sankcí", zdůraznil politik.

Suzuki je toho názoru, že proces návratu ostrovů má být postupný, a že „budeme-li žádat o návrat všech čtyř ostrovů najednou, nic z toho nebude". Podle jeho názoru je nejpravděpodobnější variantou návrat dvou ostrovů, a příslušnost dalších dvou bude třeba s Moskvou projednávat zvlášť.

Japonsko musí být přitom připraveno ustupovat a brát ohled na ruské zájmy, píše Suzuki. „Budeme-li jen trvat na svém a nebrat ohled na mínění ruské strany, nic z toho nebude", podotýká.

Projednávat scénář podobné výměny je nesmyslné, soudí politolog a profesor Oleg Matvejčev.

„Podobná jednání nikdo nezahájí. Především Amerika to Japoncům nedovolí. Žádné sankce nezruší a budou trpět obrovské škody", řekl Matvejčev v interview pro ruské noviny VZGLJAD.

Expert připomenul, že v 90. letech chtělo Rusko všemožně urovnat vztahy s Japonskem. „Právě Američané Japoncům nedovolili, aby s námi spolupracovali. Americká média nastolila a vyostřila téma ostrovů, zařadila je na pořad dne, i když bylo toto téma v 70. a 80. letech skoro zapomenuté. V 90. letech je ale znovu nastolili a vytýčila jako nezbytnou a tvrdou podmínku. Znemožnila tedy kompromis a zavedla situaci do slepé uličky", říká expert.

Politolog Alexandr Lukin, který žije v Japonsku, podotýká, že Rusko je na kompromis skutečně připraveno, protože jeho oficiální pozice je pokračovat v jednáních na základě deklarace z r. 1956.

„Japonsko však není připraveno na kompromis — například, rozdělit si ostrovy, jak tomu bylo s Čínou — z vnitropolitických důvodů", soudí Lukin.

Připomenul rovněž, že pozice Tokia spočívá výhradně v tom, že Rusko musí uznat japonskou svrchovanost nade všemi ostrovy.

(rp,prvnizpravy.cz,sankei.com,foto:arch.)