Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Islamisté letecké údery očekávali, ale co civilisté?

Islamisté letecké údery očekávali, ale co civilisté?

Spojené státy splnily svou rok starou hrozbu, že budou bombardovat Sýrii, nicméně bomby shazují na pozice džihádistů z Islámského státu (IS) a nikoliv vojenské cíle syrského prezidenta Bašára Asada.

Ilustrační foto
24.září 2014 - 13:00

Tato vzdušná kampaň byla ale zahájena bez autorizace Rady bezpečnosti OSN a amerického Kongresu, a je tudíž protiprávní.  

Zásadně důležitý význam má skutečnost, že USA útočí na pozice Islámského státu na syrském území, aniž by požádaly vládu této země o povolení. Tento přístup vyvolal kritiku v Moskvě. Ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval v telefonním rozhovoru s ministrem Johnem Kerrym USA, aby dodržovaly Chartu OSN a normy mezinárodního práva a rovněž respektovaly suverenitu Sýrie.

Panarabský deník Hayat (Život) ráno 23. září informoval o tom, že Spojené státy s podporou několika svých arabských spojenců provedly letecké údery na vojenské cíle a pozice militantů z IS, An-Nusrá a káidistické skupiny Chorásán (skladiště zbraní, checkpointy, cvičiště, velitelství IS apod.) v syrském městě Rakka ZDE. Přestože americká vláda Damašek informovala o tom, že na Rakka provedla letecké nálety, stíhací letouny, drony a střely Tomahawk pravděpodobně vypálené z amerického torpédoborce z 6. flotily ve Středomoří usmrtily sice asi 150 džihádistů, ale je zjevné, že se to bez ztrát na životech civilistů neobešlo.

Mike Whitney: Obamův skutečný cíl je Assad a ne ISIS

Islamisté letecké údery očekávali

Islamisté z IS jsou zvyklí na guerillové boje „v poli“ a mohou ve městě, kde žije asi 250 000 obyvatel, jednoduše „zmizet“; proto může být bombardování neúčinné, ba naopak destruktivní, jak jsme mohli vidět v Iráku, Libyi nebo Afghánistánu, který je po 13 letech amerického bombardování stále nestabilní

Channel Four News v úterý večer informovaly z města Rakka, že se bojovníci z Islámského státu, kteří americké údery očekávali, skrývají v soukromých civilních rodinných bytech a v nemocnicích, a na ulicích chodí jen těsně podél zdí, protože se velmi bojí útoků.

Turecko se nechce dát zatáhnout do války

Turecko, jedna z nejsilnějších zemí regionu, na jejíž území prchají masově běženci z dobytých islamisty iráckých okresů, si vůbec nepřeje podpořit Washington. Tohle řekl docent historie a politiky Blízkého Východu z Bilkentské univerzity Jeremy Solt:

- Myslím, že si Turci výborně uvědomují: zasáhnou-li teď, uvíznou ve válce nadlouho a hluboko. Zčásti to souvisí také s absolutní nejasností plánu USA: prezident Obama, například, říká, že na zemi nebude ani jednoho amerického vojáka, avšak všem je jasné, že se pouze ze vzduchu útočit nedá. Kdo bude tedy válčit na zemi? Koalice vypadá dnes vcelku slabě, jen USA a země Perského zálivu.

Americko-arabská invaze je  nelegální

Ať tak či onak, aktuální americko-arabská invaze je nelegální, neboť je uskutečňována v rozporu s mezinárodním právem a Chartou OSN, již USA ratifikovaly a zahrnuly do vlastního právního systému.

Podle informací z rozhlasu a televize BBC může zahraniční mocnost bombardovat jinou zemi pouze v tom případě, pokud by byly důkazy, že je přímo tou druhou zemí vojensky ohrožena, což v tomto případě nepřichází v úvahu. Jinou možností vojenského zásahu na cizím území je humanitární zásah proti zvěrstvům páchaných na civilistech, avšak takovou akci by musela schválit OSN.

Generální tajemník OSN Pan Ki Moon v úterý v OSN konstatoval, že bere na vědomí, že USA v Sýrii bombarduje území, které už není pod kontrolou syrské vlády.

(rp,prvnizpravy.cz,hlasruska,novarepublika)