Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko: Krym a Donbas získáme zpět a potom půjdeme až do Moskvy

Porošenko: Krym a Donbas získáme zpět a potom půjdeme až do Moskvy

Petro Porošenko oznámil tři scénáře pro návrat Donbasu a Krymu pod vládu Kyjeva. Jeden z nich je radikální, vojenské ofenzivní řešení a s vojenským pochodem až do Moskvy.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
8.září 2015 - 18:01

"Existují tři možnosti, tři scénáře, první je radikální, nástup ozbrojených sil, vojenské osvobození obsazených území a výlet do Moskvy ... Druhá možnost,  postavit zeď, obětovat část území .. ?.... To já jako prezident Ukrajiny nechci, ale  pokud to někdo bude chtít, tak jenom za jiného prezidenta. Nebudu kouskovat ukrajinskou zemi, nevzdám se a budu bojovat, udělám vše pro návrat všech zemí a anektovaného Krymu,"  řekl Porošenko  v rozhovoru pro ukrajinskou TV.

Třetí možnost pro řešení situace v Donbasu vidí Porošenko v plnění minských dohod.

"Existuje způsob, jak zajistit obnovu ukrajinské suverenity a nastolit ukrajinské orgány na těchto územích, tato cesta je plnění minských dohod.  Je to jednoduchý postup podle dohod:  Příměří, stažení těžké techniky, propuštění rukojmích,  zapojení OBSE, aby bylo zajištěno, že monitoruje provádění minských dohod. Zavedení humanitárních programů, kulturních a sociální rozvoj a obnovení infrastruktury, obnovení ukrajinské kontroly nad nekontrolovanými částmi rusko-ukrajinské hranice, " řekl Porošenko.

Duo Jaceňuk, Porošenko vzdaluje Ukrajinu od západní civilizace

V březnu 2014 v referendu na Krymu se více než 90% obyvatel vyslovilo pro odtržení od Ukrajiny a sjednocení s Ruskem. Moskva zdůraznila, že konání referenda na Krymu bylo v souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN. Orgány EU a USA neuznávají výsledky referenda a Ukrajina stále Krym považuje za své území, ale přechodně okupované území.

(rp,prvnizpravy.cz,ria,foto:arch.)