Svátek má: Emílie

Zprávy

Velikost textu:

Po Sýrii bude následovat Severní Korea? USA posílají letadlovou loď!

Po Sýrii bude následovat Severní Korea? USA posílají letadlovou loď!

USA nečekaně poslaly k pobřeží Jižní Koreje údernou skupinu v čele s atomovou letadlovou lodí Carl Vinson, uvedla tisková agentura Jonhap.

Carl Vinson, americká letadlová loď
10.duben 2017 - 11:04

Podle ní se úderná skupina amerických lodí směřuje ke korejskému poloostrově ze Singapuru, a změnila původní plán cesty do Austrálie.

Kromě letadlové lodě Carl Vinson, skupina zahrnuje dva torpédoborce a křižník s řízenými střelami na palubě, které mohou zachycovat balistické střely.

Agentura konstatuje, že převod lodí je dost neobvyklý, protože americká letadlová loď již navštívila Koreu méně než před měsícem.

USA a Jižní Korea vytvoří jednotku na zabití Kim Čong-una

Jonhap citoval zástupce Ministerstva obrany Jižní Koreje San Kyun-muna, že to odráží „vážný postoj (Spojených států) k situaci na Korejském poloostrově“. Mluvčí ministerstva řekl, že akce  USA je zaměřena na posílení ochrany v případě jaderného testu či vypuštění balistické střely Severní Korea.

Při otázce na možnost války na Korejském poloostrově San Kyung-mun zdůraznil, že vojáci v Jižní Koreji připraven k odražení „severní provokace“, pokud budou prvovázet 105. výročí narození bývalého severokorejského vůdce Kim Ir-sena, který se slaví 15. dubna. Soul rovněž nevylučuje možnost jaderného nebo raketového testu u příležitosti 85. výročí Korejské lidové armády, která se slaví 25. dubna.

Média již dříve uvedla, že Rada pro národní bezpečnost USA předložila prezidentovi Donaldu Trumpovi zprávy o možných reakcích na jadernou hrozbu z Pchjongjangu, k nimž patří možnost rozmístění jaderných zbraní v Jižní Koreji, stejně jako odstranění severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle televizního kanálu NBC se USA mohou uchýlit k jedné z těchto možností tehdy, pokud nedojde ke spolupráci s Čínou na "zadržování" Severní Koreje.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)