Svátek má: Michaela

Politika

Velikost textu:

Zeman kvůli služebnímu zákonu podusil poslance ve Sněmovně

Zeman kvůli služebnímu zákonu podusil poslance ve Sněmovně

Prezident Miloš Zeman v Poslanecké Sněmovně během druhého čtení zákona o státní službě ostře zkritizoval tuto zákonnou normu.

Prezident Miloš Zeman ve Sněmovně
2.září 2014 - 19:00
Ve svém projevu prohlásil, že pokud dolní komora zákon schválí s paragrafem o politických náměstcích, podá ústavní stížnost. Podle jeho názoru totiž tento paragraf do služebního zákona nepatří. „Paragraf 174 nijak nesouvisí se služebním zákonem.

Podobně jako s ním nesouvisí například poradci. Ústavní soud už vydal judikát, kterým odsuzuje přílepky, a tento paragraf je zcela evidentně takovým přílepkem, protože s podstatou služebního zákona nemá naprosto nic společného," konstatoval prezident ve svém projevu.

Prezident v této souvislosti konstatoval, že zmíněný paragraf chtějí do zákona politické strany umístit proto, aby pro své funkcionáře našli místo ve státní správě. Současně poznamenal, že politický náměstek by pobíral mzdu, ze které by se dala vytvořit místa pro desetinásobek lidí, kteří by skutečně pracovali.

Pokud by služební zákon platil tak by to podle prezidenta znamenalo zabetonování politické šlechty. „Občas se ale se změnou vlády nebo ministra do této politické šlechty nalije čerstvý beton. Změní se dramatis personae, ale hra bude pokračovat dál.

Podstata věci spočívá v tom, že se vláda ve svém programovém prohlášení zavázala k depolitizaci státní správy. Tentýž závazek byl obsažen v koaliční smlouvě a já zastávám názor, že sliby či závazky se mají plnit. Tento slib nebyl splněn, jsem přesvědčen, že návrh zákona nejen že není depolitizací státní správy, ale naopak její zesílenou politizací," prohlásil ve Sněmovně prezident Miloš Zeman.

(aj,foto:arch.)