Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Rusko, Ukrajina a EU podepsaly dohodu o dodávkách plynu

Rusko, Ukrajina a EU podepsaly dohodu o dodávkách plynu

Dohoda byla podepsána na dodávky plynu až do března 2015. Podmínkou je okamžité zaplacení části dluhu a to 1.5 miliardy dolarů a do konce roku dalších 1,5 miliardy.

Günther Oettinger, eurokomisař pro energetiku
31.říjen 2014 - 09:00

Ukrajina bude platit za plyn již dříve dohodnutou cenu 378 dolarů za tisíc krychlových metrů. Ukrajina musí platit dopředu zálohové platby.

Za Rusko podepsal Dohodu ministr energetiky Aleksandr Novak, za Ukrajinu  ministr energetiky Jurij Prodan a viceprezident Evropské komise  Günther Oettinger. Svědkem podpisu byl předseda Evropské komise José Manuel Barroso a nový viceprezident Evropské komise Maroš Šefčovič, který bude mít v  nové Evropské komisi na starosti energetiku

Peníze , které budou Ukrajině chybět  na  splacení dluhu dostane od  Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské unie. Günther Oettinger na tiskové konferenci prohlásil, že předpokládá, že finanční pomoc od MMF a EU bude použita Kyjevem na splacení dluhu za plyn.

Kyjev: S cenou plynu souhlasíme, platit ale nebudeme!


K ceně plynu pro Ukrajinu

"Vycházíme z toho, že smlouva o ceně plynu je stále platná. Nikdo ji nezrušil. Takže pokud se jednáním cena nezmění, počínaje od 1. dubna cena bude prostě  v souladu se smlouvou, a to je 485 dolarů za  tisíc krychlových metrů. Nyní dostává do dubna 2015 Kyjev slevu 100  dolarů od Moskvy," řekl ruský ministr Novak.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)