Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Petro Porošenko opět míří do Berlína "na kobereček"

Petro Porošenko opět míří do Berlína  "na kobereček"

V pondělí, 1.února, prezident Ukrajiny Petro Porošenko navštíví Berlín, kde při pracovní návštěvě se setká s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Informaci přinesla tisková služba ukrajinského prezidenta.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
30.leden 2016 - 01:13

Další podrobnosti o programu Porošenkovy berlínské návštěvy nebyly zveřejněny. Poslední návštěvu Berlína vykonal Porošenko v srpnu loňského roku.

Letos 18.-19. ledna navštívili Kyjev zvláštní vyslanci německé kancléřky Christof Hoysgen a francouzského  prezidenta Jacques Audibert. Diskutovalo se o problémech spojených s plněním minských dohod. Podle kyjevských úřadů bylo tématem jednání zintenzívnění prosazování minských dohod, "zejména úplné příměří ze strany militantů, stažení těžkých zbraní a propuštění všech rukojmí."

Ještě před tím došlo k telefonickému rozhovoru mezi Petro Porošenkem, Angelou Merkelovou a Francois Hollandem.

Povolání Porošenka do Berlína má podobné téma jako srpnové jednání. tehdy se spekulovalo o tom, že Merkelová a Hollande domluví Porošenkovi, aby Ukrajina začala více plnit Minské dohody, ale podle naléhavosti s jakou je ukrajinský prezident volán do Berlína, nejspíše se plnění dohod nikam neposunulo.

Minské dohody z 12.2.2015


Porošenko  bezodkladně podepsal novelu zákona o Nejvyšší radě

Včera prezident Ukrajiny Petro Porošenko podepsal zákon o změnách předpisů Nejvyšší rady, což umožňuje hlasovat o ústavní reformě, která zajistí decentralizaci a zvláštní postavení Donbasu už na příštím zasedání Nejvyšší rady.

Kontroverzní zákon byl schválen parlamentem díky podpoře poslanců z "opozičního bloku" a během několika hodin zákon podepsal i Porošenko. Rozhodnutí parlamentu bylo pojmenováno jako "ústavní puč".


Tak jako v prosinci poslanci Nejvyšší rady zasedali tak dlouho než v časných ranních hodinách schválil rozpočet na rok 2016 a Ukrajina dostala, na základě schváleného rozpočtu, od MMF další půjčku, tak se nabízí i odpověď na změnu zákona o Nejvyšší radě, aby se mohly schválit dodatky k Ústavě, což je jednou z podmínek Minských dohod.

Při posledním pokusu o schválení dodatku k Ústavě došlo k nepokojům před sídlem ukrajinského parlamentu, kde nacionalisti chtěli zabránit poslancům v hlasování.

(rp,prvnizpravy.cz, radagov.ua, ria,foto:arch.)