Svátek má: Brigita

Byznys

Velikost textu:

ČOI: Pozor na padělky iPhonů s paralyzérem!

ČOI: Pozor na padělky  iPhonů s paralyzérem!

Při posledních akcích na západočeských tržnicích však bylo o něco rušněji – mezi zabranými téměř 3000 kusy padělků za více než 19 milionů korun bylo také 25 kusů padělků mobilů s designem iPhonu. 

Mobil vpravo, padělek-paralyzér vlevo
16.říjen 2014 - 09:30

Podle etikety se nejednalo o mobil, ale o LED svítilnu s několika funkcemi, nevhodnou pro děti do tří let věku. Inspektoři zjistili prodej iPhonů-paralyzérů u 10 prodávajících na třech tržnicích. „Před nákupem těchto napodobenin iPhonu chci spotřebitele důrazně varovat. Nejen, že nejsou o funkci paralyzéru žádným způsobem informováni, ale dosud není známa míra nebezpečí, kterou pro uživatele paralyzující výboj představuje. Proto bude falešný iPhone prověřen také z hlediska bezpečnosti,“ řekl Jan Řezáč, ředitel inspektorátu ČOI se sídlem v Plzni.
   
Vizuálním posouzením napodobeniny iPhonu bylo zjištěno, že se nejedná o mobilní telefon. Na popisce je výrobek označen jako LED baterka a kromě popisu funkcí je na ní také uvedeno, že není vhodný pro děti do 3 let. Co však z informací na výrobku ani na obalu spotřebitel nezjistí, je jeho další funkce, neboť tlačítko na boku přístroje nezvýší hlasitost hovoru, jak lze u klasického mobilu očekávat, ale vygeneruje paralyzující elektrický výboj. Mobily s funkcí paralyzéru byly zajištěny jako padělky a jejich vzorky spolu s dalšími dvěma hračkami odebrány k ověření oprávněného podezření, že se jedná o nebezpečné výrobky.

Výrobek původem z Číny je na první pohled k nerozeznání od iPhonu  a je vybaven pouze malou etiketou s informací, že se jedná o LED baterku (viz foto).  Paralyzér má na spodní straně na rozdíl od mobilního telefonu, se kterým ho pracovníci ČOI vizuálně porovnávali, další tlačítko a chybí mu stříbrný rámeček po obvodu. Jeho cena se pohybuje v řádu několika set korun. Celkem zabrali inspektoři České obchodní inspekce 25 kusů těchto výrobků v 10 stáncích na třech příhraničních tržnicích (na Folmavě, Rozvadově a v Chebu).  Na českém trhu byly inspektory ČOI tyto výrobky zjištěny poprvé.

Padělky jsou nejenom v tržnicích, ale i v kamenných buticích

Česká obchodní inspekce spotřebitele před nákupem napodobenin iPhonů s funkcí paralyzéru varuje, neboť o této funkci není spotřebitel žádným způsobem informován. Dosud není také známa míra nebezpečí, kterou pro uživatele paralyzující výboj představuje.

(rp,prvnizpravy.cz,čoi,foto:coi)Kurzy

1 $ USD 21.78  Kč
1 € EUR 25.67  Kč
1 £ GBP 28.72  Kč
1 CHF CHF 22.13  Kč
100 руб RUB 37.95  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
103.2
ČEZ
458
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
975.3
FORTUNA
145
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
966
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
875
PHILIP MORRIS ČR
16351
O2 C.R.
262.5
UNIPETROL
347.3
VIG
643.2