Svátek má: Sáva

Zprávy

Velikost textu:

Džirga v Kábulu jako jarmark davové marnosti

Džirga v Kábulu jako jarmark davové marnosti

V Kábulu si museli vzít na týden státní úředníci dovolenou, a obyvatelé severní části města nebyli nadšeni z toho, že policie a armáda zablokovaly řadu ulic a silnic. Ale prezident Ashraf Ghani byl spokojen, protože prezidentský úřad zorganizoval velkou mírovou džirgu v Kábulu.

Ashraf Ghani, afghánský prezident na zahájení džirgy
1. května 2019 - 07:20

Jde o čtyřdenní zasedání takzvané Velké rady (Lója džirga), srocení (podle vládního mluvčího) 3.200 osob a 300 zahraničních hostů, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Začalo v pondělí 29. dubna. Z prezidentského rozpočtu má zaplatit Ghani za mejdan nejméně 369 milionů Afghánců (AFN, 1 dolar = 77,5 AFN). Ale náklady spojené s tímto jarmarkem budou daleko vyšší.

Politický bojkot

Setkání velkého počtu delegátů bylo přirovnáváno nejen k prezidentově předvolební kampani, ale také se objevil názor, že džirga měla být svolána až po úspěšném uzavření mírových jednání s Tálibánem, aby dojednali co dělat dál.

Dvanáct kandidátů na afghánského prezidenta a jejich politické strany odmítli účast na mejdanu, Tálibán označil džirgu za dramatickou pózu.

Problémy nastaly již při přípravě džirgy. Lidé měli volit své zástupce na mírový supermejdan, ale korupce panovala i zde. V některých provinciích obviňovali kandidáti místní úředníky z manipulace voleb kandidátů do džirgy.

„Cesta ke korupci již byla vydlážděna. Viděli jsme, že lidé hlasovali několikrát, “ prohlásil Haseeb Madani, kandidát na Jirgu v Heratu.

Potom nastal čas slavnostního zahájení: „Řada afghánských vlivných osobností, politiků a prezidentských kandidátů tvrdí, že se neúčastní dnešního (pondělního) konzultačního mírového jednání, protože nemůže nic vyřešit,“ napsali v Afghantimes.af.

„Prezident Ghani trval na tom, že svolává džirgu tváří v tvář opozici a celé politické komunitě v zemi. Prezident Ghani projevil aroganci a naprosté nerespektování veřejného mínění, “ řekl prezidentský kandidát Haneef Atmar, a bojkotoval džirgu. Také předseda vlády Abdullah Abdullah (další z letošních prezidentských volebních kandidátů) poslal slavnostní setkání k čertu…

Při samotném zasedání někteří delegáti také tvrdili, že volební proces neprobíhal transparentně.


Kočička s pejskem pečou dort

Delegáti přijeli nejen ze všech 34 provincií, ale i z každého okresu všech provincií, měli být zastoupeni všichni představitelé politických, kmenových, národnostních a různých zájmových skupin a náboženští papaláši.

Povinně musely být přítomny ženy v počtu 30 % celkového osazenstva. Na místě jsou i zástupci afghánských uprchlíků v sousedních zemích Íránu a Pákistánu.

Různorodost čili všehochuť shromáždění připomíná, jak v čapkovské pohádce kočička s pejskem pečou dort. Ještě v březnu bylo v tisku uvedeno, že na mejdanu bude 2500 lidí. Džirga měla být svolána již v březnu, ale Rada pro mír (High Peace Council) oznámila 29. duben jako nové datum akce, které se zúčastní téměř 2 000 delegátů. Tedy původní plány nebyly tak ambiciózní. Ale již tehdy bylo rozhodnuto, že bude trvat čtyři dny.

Zvláštní vyslanec prezidenta Ghaniho Umer Daudzai, který se zabýval organizací džirgy, pro média uvedl, že organizátoři požádali Tálibán, aby umožnil účast delegátů na jednání džirgy. „Děkujeme Tálibánu za to, že naslouchal naší žádosti,“ řekl Daudzai.

Organizace jako řemen

Aby se delegáti nenudili, měli být rozděleni do 50 pracovních skupin. Později 6.4.2019 bylo tisku sděleno, že džirga bude rozdělena do 23 sekcí. (Khaama Press) a nakonec reálně vzniklo 51 výborů.

Prezident Ghani 29. dubna na začátku politické veselice představil bývalého vůdce mudžahídů jako předsedajícího poradního mírového shromáždění. Dav více než 3.000 delegátů schválil, aby vůdce mudžahídů z 80. let 20. století Abdul Rab Rasool Sayyaf mejdanu předsedal.

Nejde o džirgu, ale o moloch: Správní rada Velkého poradního sboru džirgy o míru byla ustavena až poté, co všichni její členové - pět poslanců a pět tajemníků - byli zvoleni delegáty, ale až na konci druhého dne shromáždění.

Někteří delegáti uvedli, že hlavy řady výborů nebyly zvoleny na základě voleb, byly jmenovány „inženýrským“ procesem.

„Výbory vedou ti, kteří mají vazby na vládu a jejich jmenování bylo rozhodnuto předem,“ řekl delegát Nazir Kabiri. Podobně hovořil i delegát Sediq Lalzada.

A k tomu drobná otázka: Kdy budou mí čas o něčem mudrovat?

Již pondělní slavnostní zahájení bylo (samozřejmě) plné obecných keců. Např.: „.„Čtyři dny džirgy dokážou, že vy, zvolení delegáti národa, jste symbolem moci a národní jednoty a jste nositeli snah, talentu, porozumění a názorů doufajících v mír a prosperitu," řekl prezident Ghani.

Jaká je realita? Den před zahájením velkého mejdanu jeden z obyvatelů Kábulu sdělili novinářům, že jeho novorozené dítě zemřelo poté, co ho nemohl odvézt do nemocnice kvůli uzavření silnic. Část města se musela změnit v neprodyšnou pevnost, aby někdo mohl diskutovat o míru, který ještě není.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Měli by být vlci vyřazeni ze skupiny nejvíce ohrožených živočichů a povolen jejich odstřel?

ano
transparent.gif transparent.gif
36%
ne
transparent.gif transparent.gif
34%
nevím
transparent.gif transparent.gif
30%