Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Mach: Tříměsíční výcvik by mohl být atraktivní pro mladé lidi

Mach: Tříměsíční výcvik by mohl být atraktivní pro mladé lidi

Jsem přesvědčen, že naše armáda by měla nabídnout dobrovolnou – a ne povinnou – službu pro mladé lidi, tvrdí Petr Mach, předseda Strany Svobodných občanů.

Petr Mach, předseda Strany Svobodných občanů a europoslanec
19.červen 2014 - 16:00

Měl by to být intenzivní tříměsíční vojenský výcvik, který by mohl být atraktivní pro mladé lidi po skončení střední školy. Mladý člověk by na něm získal základní výcvik v zacházení se zbraní a další dovednosti důležité pro obranu sebe, své rodiny, obce a země, píše Mach ve  svém komentáři.

Mach: Služba v armádě má být dobrovolná!

Ministerstvo obrany vysvětluje, jak je to s novelou branného zákona

Myslím si, že takový dobrovolný tříměsíční výcvik by byl lákavý pro mnoho lidí. Pokud by se konal v létě – po střední škole a před případným nastoupením na vysokou školu, nenarušil by nikomu kariéru. Mnoha mladým lidem by umožnil překlenout období po střední škole bez nutnosti začít si vydělávat na živobytí před zahájením vysokoškolského studia, protože armáda by dobrovolníkům zajistila nejen výcvik, ale i stravu a ubytování. Mladý člověk by na výcvikovém táboře získal zbrojní průkaz, za který by jinak musel platit.

Povinná služba je daň

Povinná vojenská služba u nás byla zrušena v roce 2004, kdy převážilo přesvědčení, že obranu země můžou zajistit profesionální vojáci placení z daní.

Stát potřebuje kromě obrany řadu dalších služeb, třeba úklid chodníků, a také raději vybírá od lidí daně, než aby nutil každého člověka uklízet několik hodin ročně chodník. Povinná služba je vlastně naturální daň a jako taková není lepší než peněžní daň. Naopak – povinná služba – ať už v jakémkoliv oboru – je otroctvím, které nutí každého sloužit bez ohledu na jeho předpoklady, preference a schopnosti.

Dobrovolná služba by byla pro mladé lidi lákavá pro svou kombinaci tréninku fyzické zdatnosti, praktických vojenských dovedností a vlasteneckého činu. Jestli bude zavedena dobrovolná služba v armádě, hlásím se do služby!
(rp,pm,foto:arch.)