Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Friedman: EU šťastně upadá do bezvýznamnosti

Friedman: EU šťastně upadá do bezvýznamnosti

George Friedman, vlivný geopolitik a stratég, předpokládá, že sice Evropská unie zůstane zachována, ale upadne do šťastné bezvýznamnosti.

George Friedman
18.leden 2016 - 18:00

Ztráta významu EU bude mít důsledky také pro vliv německé kancléřky Angely Merkelové v Evropě. Vlivný geopolitik a stratég George Friedman předpokládá v rozhovoru pro EurActiv konec významu EU. Friedmanovy strategické úvahy jsou vnímány jako důležité, protože americká vláda a mnoho amerických korporací svá rozhodnutí upravují na základě jeho zpráv. Friedman je zakladatelem zpravodajské agentury  Stratfor, ale tu v roce 2015 opustil a založil novou agenturu, která se zabývá geopolitickými přepověďmi.

Friedmanův pohled na EU

"Vidím, že myšlenka EU se nepovedla, ale není tady žádná jasná alternativa. Tato nefunkčnost je jasně vidět v otázce přistěhovalectví a opravdu to zatím není tak velký problém, vždyť se jedná o stěhování populace  menší než 0,5 procenta. Avšak Evropa se nemůže dohodnout  jak s tímto problémem naloží," uvedl v rozhovoru Friedman.

"Budoucnost Evropské unie je velmi zajímavá, protože nyní může udělat více nějakých významných  rozhodnutí. Ale není schopná se rozhodnout. Co se stane, to je přesně to, co se děje nyní. Evropa dělá stále  méně rozhodnutí, a pokud nějaké udělá, tak evropské země tomu věnují méně a méně pozornosti, " pokračuje.

"Instituce v Evropě jako jsou muzea, mohu ještě navštívit a stále fungují. Takže nevěřím, že Evropská unie se zhroutí v blízké budoucnosti, ale jsem přesvědčen, že ztratí větší a větší vliv ve všech důležitých otázkách, "charakterizuje Friedman.

Schäuble: Konec eurozóny může nastat během několika dní

Soros uvádí jako negativní příklad vztahy EU s Polskem a Maďarskem

"Dokonalým příkladem je zřejmě, poznání, že Polsko a Maďarsko jsou fašistické státy. Už jsem viděl některé fašistické státy a je to dlouhá cesta než se tak stane! Pro paní Merkelovou a EU bude nějakou dobu trvat než  pochopí polské rozhodnutí o změně složení mediální rady a ústavního soudu. Co dělá Polsko? Přesně totéž co udělalo Maďarsko a to ignoruje EU, protože problémy EU vidí jinak, " upozorňuje Friedman na chování Polska a Maďarska.

A Friedmanův závěr: "Evropská unie bude nadále existovat a šťastně upadne do bezvýznamnosti."

Hodnocení Friedmana bude mít pravděpodobně negativní dopad na posouzení německé kancléřky Angely Merkelová:ve Washingtonu.

(rp,prvnizpravy.cz,deutschewirtschaftsnachrichten,foto:arch.)