Svátek má: Sabina

Politika

Velikost textu:

Plyn a sankce: všechno zaplatí Brusel!

Plyn a sankce: všechno zaplatí Brusel!

Předpovědi  některých střízlivých analytiků se začínají naplňovat. EU, tedy i my, zaplatíme miliardy dolarů nezodpovědné ukrajinské vládě plyn na zimu, zatímco vynakládá miliardy na válečné operace proti vlastnímu obyvatelstvu.

Ilustrační foto
25.říjen 2014 - 21:20

Zimní dodávky ruského plynu na Ukrajinu bude muset financovat Evropská unie. Prohlásila to německá kancléřka Angela Merkelová.

Šéf německého ministerstva zahraničí mezi tím vyzval Brusel, aby určil podmínky k zrušení sankcí vůči Rusku. Analytici se domnívají, že antiruské nálady v Evropě ztrácí pozice díky novému týmu evropských úředníků, který usedne do bruselských křesel po nedávných volbách, píše Igor Sileckij na portálu rozhlasové stanice Hlas Ruska.

Rusko má důvod požadovat předběžnou platbu za plyn, uznala Angela Merkelová. Německá kancléřka vyzvala Evropskou unii, aby zajistila překlenovací financování dodávek ruského plynu na Ukrajinu. Zejména je důležité vydělit prostředky od listopadu do února, neboť v únoru Kyjev obdrží další balíček pomoci od Mezinárodního měnového fondu, uvedla Merkelová. O různých koncepcích "překlenovacího financování" se bude jednat na schůzce Ruska a Ukrajiny za účasti evropského komisaře pro energetiku Günthera Oettingera, která se uskuteční 29. října, dodala německá kancléřka.

Musíme se smířit s tím, že Ukrajina za plyn zaplatit musí!
Kyjev: S cenou plynu souhlasíme, platit ale nebudeme!

V průběhu vleklého plynového sporu ruský prezident Vladimir Putin nejednou navrhoval Evropě, aby se sama postarala o splátku ukrajinských dluhů a nenutila Rusko dodávat Ukrajincům plyn fakticky zadarmo. Brusel na tyto návrhy dlouho nereagoval. Ale jakmile se ochladilo, Evropané si na nabídku Moskvy vzpomněli. Svou roli sehrála také blížící se změna úředníků v Evropském parlamentu a Evropské komisi, myslí si expert Nikolaj Podlevskij:

"Výměna moci může skutečně přinést nové akcenty ve vztazích mezi Ruskem a Evropou, Ruskem a Ukrajinou. Zejména se to může odrazit na jednáních. Poslední kolo by se měl uskutečnit 29. října, a poté do funkce nastoupí noví komisaři. Přirozeně, od Slováka Maroše Šefčoviče lze očekávat jiné akcenty, trochu jinou politiku. To je spojeno především s různým postavením zemí, odkud přicházejí noví komisaři. Německo vede nezávislou politiku a má mimořádnou váhu v Evropské unie, Slovensko je mnohem závislejší na společných direktivách, které vznikají v Bruselu."

A tyto společné direktivy, jak se alespoň zdá, se postupně mění. Evropa už pocítila efekt antiruských sankcí, které byly zavedeny pod tlakem Washingtonu. Evropané nyní stojí před volbou - dál pomáhat Washingtonu nebo se starat o vlastní blahobyt. Druhá varianta, zdá se, převažuje. Šéf německého ministerstva zahraničí prohlásil, že je nutné určit podmínky k zrušení sankcí vůči Rusku.

(kou, Hlas Ruska, prvnizpravy.cz, foto: arch.)