Svátek má: Sabina

Politika

Velikost textu:

Má Tomio Okamura zlomenou nebo nalomenou ruku?

Má Tomio Okamura zlomenou nebo nalomenou ruku?

"Já mám tady nalomenou ruku a rád bych už byl dávno samozřejmě někde jinde," prohlásil předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura při projednávání návrhu Senátem vráceného zákona o odpadech, i když v přechozím vystoupení hovořil o zlomené ruce.

Tomio Okamura s přelomenou nebo zlomenou rukou
25.září 2014 - 16:07

"Senát nám vrátil zákon o odpadech s pozměňovacím návrhem, který je podle našeho názoru krystalickou ukázkou neschopnosti řešit kořeny problémů. Část našich občanů, a to ta menší, krade kovy a prodává je do sběrných surovin. To je samozřejmě vážný problém, který zasluhuje řešení. Ovšem Senát nám tu nabídl řešení, které postihne všechny. Tedy i ty slušné. A to tím, že zakáže výkup druhotných surovin od všech nepodnikajících slušných občanů. Podle mého názoru a podle našeho názoru občané nesmějí být kráceni na svých majetkových právech. Systém je třeba nastavit tak, aby dával slušným prostor žít slušně a naopak omezil pouze neslušné, a to jakýmkoliv tvrdým způsobem. Tak, aby naopak slušné neobtěžovali," diskutoval poslanec Tomio Okamura.

"Představte si, že máte v garáži či ve sklepě například železné, bronzové, měděné zbytky, například po úklidu nebo dokončení stavby. Dnes mají cenu dejme tomu tisíc korun. Tím, že ale stát zakáže, aby od vás tento materiál sběrna vykoupila za peníze, vás zároveň o těch tisíc korun připraví! Samozřejmě, kdybychom vyhověli senátnímu návrhu, tak můžete odpad zdarma odevzdat ve sběrném dvoře a zisk pak zůstane zřejmě té firmě, která ho provozuje," odhadoval poslanec Okamura.

"Se stejnou logikou se pojďme zamyslet nad zloději šperků nebo aut, či dokonce nad zloději hotových peněz. Ostatně stačí se projet pražským metrem. Neměli bychom tedy zakázat podle senátní logiky výkup zlata nebo obchod s auty, protože se kradou? A kradou se i bankovky! A z logiky Senátu vyplývá, že řešením bude, když bankovky zdarma odevzdáme ve sběrném dvoře!  A přitom bychom našli nástroje, jak řešit příčinu, nikoliv následky," přirovnával poslanec hnutí Úsvit.

Jan Birke (ČSSD): Objeví ve městě a šlohnou, na co se podívají

"Za prvé je třeba přísně stíhat jakékoliv krádeže, neboť základem je nulová tolerance kriminality a přestupků, což je úkol hlavně pro naši policii, ale samozřejmě také pro nás, pro zákonodárce. Protože to, že u nás mají podvodníci, zloději a gauneři eldorádo, to přeci nevyřešíme tím, že postihneme slušné a ještě je potrestáme za to, že nejsme schopni vyřešit zákony tak, aby slušní lidé měli navrch. Projeďte se pražským metrem, dámy tady, jak si drží kabelky, aby je neokradl! Ve vlastní městě, ve vlastní zemi jsme v defenzivě a bojíme se vůbec se pohybovat!" bouřil Okamura.

"Já si vzpomínám, pravda, bylo to velice dávno, když jsem do roku 1989 - a chraň bůh, abych ten režim opěvoval, to ani náhodou, ale stalo se mi, že jsem třeba v létě usnul na lavičce, že, a ráno se proberete a prostě máte u sebe i peněženku i věci a pokračujete dále. Zkuste to dnes! Takže situace je jiná a škoda, musím říci, že je to docela smutné, že občané si na to v podstatě už zvykli. Občané si na to zvykli, že stát je nechrání, že v podstatě nemají zastání. A stalo se standardem, že ve vlastním městě, ve vlastní zemi v podstatě se permanentně bojíme o svoji bezpečnost. Naopak ten kdo se nebojí, je zloděj," konstatoval poslanec hnutí Úsvit.

"Znovu zdůrazňuji, že to, že se stát nedokáže razantně vyrovnat se zloději, přeci nemůžou odnášet slušní lidé! Už to odnášejí dost kvůli těm zlodějům!," pokračoval Okamura.

"Dalším krokem, který je také určitým systémovým řešením, je práce. Kdo si hraje, nezlobí, to známe od našich dětí. Kdo pracuje, má méně času i motivace krást. Takže pojďme, vážená vládo, a čekáme na to.  Pojďme vytvořit skutečně systémový program na vytváření pracovních míst v České republice! Máme rekordní nezaměstnanost, přes 600 tis. nezaměstnaných, osm procent! Ale stále tady i po roce čekám a my v Úsvitu čekáme, kdy konečně vláda předloží ucelenou koncepci podpory vytváření pracovních míst," nabízel řešení Tomio Okamura.

"To, že se občané necítí v této republice bezpečně, tak to samozřejmě není vinou těch slušných, ale je to vinou nejenom těch gaunerů a podvodníků, ale i špatného nastavení systému, kdy za posledních dvacet let se na tom špatném nastavení systému samozřejmě podílely všechny politické strany, které byly za dvacet pět let u vlády," měl jasno poslanec a předseda hnutí Úsvit.

Petr Gazdík: Pane poslanče, tady to mějte klidně dlouhé ...

"Takže určitým řešením samozřejmě tohoto problému, o kterém jednáme, by mohly být také preventivní a efektivní nástroje přímo ve sběrnách. Kdyby to bylo samozřejmě kromě povinné bezhotovostní platby také zavedení kamer, a to už jsem tady navrhoval, funguje to už ve směnárnách, přičemž by platilo, že bez pořízení záznamu nesmí výkup provádět. Byl by prostě nelegální. To, co by nebylo na kameře, bylo by prostě nelegální. A nemuseli bychom zakazovat slušným občanům, když chtějí prodat cokoli jiného, třeba šperky nebo své ojeté auto, aby ho mohli samozřejmě prodat," uzavřel Tomio Okamura, který  předtím mimo jiné poznamenal, že má nalomenou ruku a rád by už byl dávno samozřejmě někde jinde.

Poslanci zamítli senátní návrh na zákaz výkupu kovů od fyzických osob

Sběrny budou moci i nadále od fyzických osob vykupovat kovy. Sněmovna zamítla senátní návrh, podle kterého by mohly kovy sběrny vykupovat jen od živnostníků a firem, kterým by platily převodem na účet. Senátoři tak chtěli zabránit krádežím kovů, které zatěžují nejen obecní rozpočty.


(ps, Prvnízpravy.cz,
  foto: z televizní obrazovky)