Svátek má: Vendelín

Zprávy

Velikost textu:

USA nasadí nové stíhačky F-35S až k prahu Putinova Ruska

USA nasadí nové stíhačky F-35S až k prahu Putinova Ruska

Tento víkend nasadí americké letectvo stíhačky F-35A páté generace do Evropy k ochraně amerických spojenců v Evropě, kteří se obávají ruské agrese, oznámil Pentagon.

Americká stíhačka F-35
17.duben 2017 - 07:20

Pentagon uvedl, že nasazení bylo dlouho plánované, což znamená, že to není reakce na nedávné rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Ruskem po chemickém útoku v Sýrii a následné americké odvetě proti syrskému letišti. Informaci přinesl americký Examiner.

„Nasazení stíhaček je výsledkem iniciativy evropských spojenců USA po záboru Krymu Ruskem v roce 2014 a dalším zhoršení vztahů mezi Ruskem a USA,“ píše se v prohlášení Pentagonu.

Zpráva o nasazení stíhaček F-35, které jsou často označovány za nejlepší stíhačky světa, přichází  ve stejném týdnu, co americký ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že „současný stav vztahů mezi Ruskem a USA je na nejnižším bodě“.

Nasazení stíhaček do Evropy  je také šancí pro USA předvést schopnosti F-35, který byl nejdražší zakázkou v historii Pentagonu.

National Interest: Bilionová stíhačka F-35 je „celonárodní katastrofa“!


„Toto nasazení v Evropě  je důležitým milníkem ve vývoji F-35, umožňující Air Force demonstraci operačních schopností páté generace stíhacích letounů. To také pomůže pro upřesnění požadavků specifických pro prodej F-35 v Evropě, který je naplánován na začátek 20.let tohoto století, “ uvádí se v prohlášení,“ poté, co letadla dorazí do Evropy, Air Force  uvolní evropskému velení další informace kolem tréninkového nasazení F-35A .“

(rp,prvnizpravy.cz,examiner,foto:arch.)