Svátek má: Michaela

Politika

Velikost textu:

Ukrajina byla v zoufalé situaci už před boji se separatisty

Ukrajina byla v zoufalé situaci už před boji se separatisty

Situace Ukrajiny byla tragická dávno před krizí na východu země a současný stav dále prohlubuje úpadek její slabé ekonomiky.

Ilustrační foto
6.září 2014 - 16:32

Prohlásil to majitel amerického časopisu The National Interest a bývalý diplomat Paul J. Saunders. V úvahách o budoucnosti Ukrajiny po skončení konfliktu vyslovil pochybnosti o tom, že Ukrajina bude mít dostatek finančních prostředků na obnovu válkou zničené země.

Zbyněk Fiala: Ukrajina před bankrotem, co se změní?

Štern: Sobotka zamlčel před občany jaké nebezpečí se valí na Česko

Zároveň klade prezidentu USA Obamovi za vinu, že nedisponuje žádným strategickým plánem. Zároveň prohlásil, že Ukrajina bude i po válce v rozvratu, a nikdo jí z něj nepomůže. A už vůbec se nemůže spoléhat na zoufalého Obamu. „Slabá ukrajinská ekonomika se pod tíhou bojů ještě více zhoršuje. Situace Ukrajiny byla kritická ještě před započetím celého konfliktu," konstatoval bývalý diplomat.

"Země trpěla posledních dvacet let tím, že se o ni politické elity rvaly jako o svoji kořist. Místo, aby příjimaly složitá rozhodnutí a posouvaly Ukrajinu vpřed. Výsledkem jejich vládnutí je vysoký zahraniční dluh, pravidelné schodky státního rozpočtu, nevyužití mezinárodní podpory, prakticky nebojeschopná armáda a nedůvěra veřejnosti,“ dodal Saunders.

Exdiplomat uvedl, že v okamžiku kdy se blížil důležitý summit NATO a podpora Ruska separatistům rostla, Obamova administrativa a spojenci USA čelili tlaku, aby jednali. "Nejlépe znějí jednoduchá řešení, jako jsou další sankce proti Rusku či přímá vojenská pomoc Ukrajině.

Všechny tyto jistě chvályhodné návrhy však nereflektují zkušenosti z předešlých občanských válek. Pointa je v tom, že i když Moskva umožňuje Ukrajině separatisty porazit, zajistit na delší dobu udržitelnou situaci v regionech zničených válkou bude obtížné,“ podotýká Saunders.

„Co se tedy bude dít, až celý konflikt jednou skončí? Počítejme pro účely nalezení odpovědi s nejlepším možným scénářem. Tedy, že současná americká a západní politika uspěje a Moskva přestane podporovat separatisty. To umožní, aby ukrajinská armáda dosáhla rychlého vítězství.

Ukrajina bude muset předně investovat značné finanční prostředky na obnovu doněckého a luhanského regionu. Premiér země Arsenij Jaceňuk již přiznal, že to bude pro jeho zemi představovat obrovskou ekonomickou zátěž v podobě mnoha miliard dolarů,“ ukončil Paul J. Saunders.

(aj, Parlamentní listy, foto:arch: Prvnizpravy.cz)