Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Kaddáfího vlastně zabil tehdejší francouzský prezident Sarkozy

Kaddáfího vlastně zabil tehdejší francouzský prezident Sarkozy

Projekt Muammara Kaddáfího o pan-africké měně založené na zlatě, které Libye  v té době vlastnila, je jedním z hlavních důvodů, který vyprovokoval Nicolase Sarkozyho a následně NATO k vojenské intervenci vedoucí ke svržení libyjského vůdce.

Nicolas Sarkozy, francouzský exprezident
18.leden 2016 - 21:24

V nedávno odhalené mailové korespondenci Hillary Clintonové v tzv.  "Emailgate Clinton", která v roce 2011 byla ministryní zahraničních věcí, se uvádějí důvody ke svržení Muammara Kaddáfího.

V jednom z mailů z dubna 2011 se můžeme dočíst, že Sarkozyho důvod pro zahájení intervence s podporou NATO proti Kaddáfímu bylo právě zabránit libyjskému vůdci k vytvoření pan-africké měny založené na  zlatě, což by podle něj oslabiloo nejen Mezinárodní měnovou soustavu, ale především francouzské zájmy ve všech post-koloniálních ekonomikách, které stále používají CFA frank jako referenční měnu.

CFA frank je měna, kterou používá 12 bývalých francouzských afrických kolonií, ale také Guinea-Bissau (bývalá kolonie Portugalska) a Rovníková Guinea (bývalá španělská kolonie), které společně tvoří měnovou unii. Měna je pevně navázána na euro v poměru 100 CFA franků = 0,152449 euro. Stabilitu eura to příliš neovlivňuje, protože HDP všech 14 států dohromady je nižší než například HDP Slovenska.

"Podle některých tajných informací,  vláda Kaddáfího má k dispozici 143 tun zlata, a podobné množství peněz. [...] Toto zlato byly shromážděno před aktuálním povstáním a mělo být použito k vytvoření pan-africké měny, libyjského dináru, podloženého zlatem. Tento projekt by nabídl frankofonním africkým zemím alternativu k CFA franku. Některé dobře informované kruhy potvrdily, že množství libyjského zlata a stříbra má hodnotu více než 7 bilionů dolarů. Francouzská tajná služba objevila tento projekt krátce před vypuknutím současného povstání, a to byl jeden z faktorů, které ovlivnily rozhodnutí prezidenta Nicolase Sarkozyho k útoku proti Libyi. " píše se v mailové poště Hillary Clintonové v dubnu 2011.

Kaddáfí varoval premiéra Blaira před útokem džihádistů na Evropu

 A zatímco nám západní média tvrdila, že operace v Libyi byla zaměřena na "záchranu lidi před krvavým diktátorem," e-mail adresované Hillary Clintonová odhaluje další skutečné motivace, které působili na Nicolase Sarkozyho k vojenskému zásahu, píše se v komentáči na francouzském AGORA VOX.


(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)