Svátek má: Zlata

Politika

Velikost textu:

A zase ty restituce, Michal Hašek chce jednat s Dukou

A zase ty restituce, Michal Hašek chce jednat s Dukou

Předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek po jednání hejtmanů v Hradci Králové oznámil, že bude usilovat o schůzku s kardinálem Dominikem Dukou k tématu církevních restitucí.

Michal Hašek, předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman
28.červen 2014 - 17:02

Hejtmani spočítali, že kraje poskytly církvím a církevním organizacím ze svých rozpočtů od roku 2001 v příspěvcích a dotacích částku přes 2,5 miliardy korun. Hejtmani chtějí s biskupskou konferencí jednat o možnostech spolufinancování projektů v oblastech zdravotnictví, sociální péče či školství, kde by se s kraji podílely i církve. Příkladem takové spolupráce by podle Haška mohl být rozvoj hospicové péče v České republice, výstavba nových hospiců i zajištění domácí hospicové péče.

"Už dříve jsme avizovali tento úmysl Asociace krajů ČR, ale respektovali jsme běžící dialog Sobotkova kabinetu s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou. Protože je už nyní prostor pro naši iniciativu, požádám představitele církví o společné jednání," uvedl jihomoravský hejtman na svém facebookovém profilu.

Je skutečností, že jednání s církvemi, kdy sociální demokraté usilovali o snížení především finančních náhrad, uvízla na mrtvém bodě. Proti revizi tzv. církevních restitucí se ostře postavili lidovci a hrozili dokonce odchodem z koaliční vlády. Nyní je zřejmé, že vedení ČSSD rezignovalo na jeden ze svým silných předvolebních taháků.


Hejtmani schválili dohodu ke státnímu rozpočtu o financování krajů

Hejtmani na zasedání Rady Asociace krajů ČR v Hradci Králové schválili dohodu, kterou  ve věci financování krajů k přípravě státního rozpočtu na rok 2015 a čerpání fondů EU uzavřeli vicepremiér Andrej Babiš a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek.

Kraje tak získají na spolufinancování projektů z fondů EU na roky 2015 – 2020 cca 5 miliard korun, stát garantuje financování sociálních služeb v letech 2015 – 2017 částkou 7, 2 miliardy korun ročně. Vláda uznává platnost memoranda o financování regionální železniční dopravy do roku 2019, tzn. bude přispívat krajům na regionální železnice částku 2, 6 miliard korun ročně a inflační koeficient ( kraje doplácejí dalších cca šest miliard ročně z vlastních rozpočtů ). Od 1. 1. 2016 kraje získají zpět vyšší koeficient podílu na daňových výnosech, odhadem se navýší příjmy krajů ročně o cca čtyři miliardy korun.

(rp,akcr,foto:arch.)