Svátek má: Michaela

Politika

Velikost textu:

Američané jsou v zahraničí národem vrahů! píše exvelvyslanec USA

Američané jsou v zahraničí národem vrahů! píše exvelvyslanec USA

„Většina cizinců, s nimiž jsem se setkal, nás považuje za šílené. Téměř všichni v nás vidí hrozbu pro světové společenství," prohlásil bývalý velvyslanec USA Dan Simpson.

Ilustrační foto
3.leden 2016 - 01:04

„Mír na Zemi nenastane, dokud USA budou prodávat zbraně a rozpoutávat války," říká v komentáři v americkém deníku Pittsburgh Post-Gazette asistent šéfredaktora a bývalý americký velvyslanec v několika zemích Dan Simpson. A kritika politiky USA z jeho pera je neobvykle ostrá.

„Při pohledu na Spojené státy ke konci roku 2015, jsem dospěl k závěru, že jsme - národ vrahů, doma i v zahraničí,“ říká bývalý diplomat. "Ať se vám to líbí nebo ne, tohle je naše reputace. Nejvíce cizinců, se kterými jsem se setkal, nás považuje za šílené. Téměř všichni v nás vidí jako hrozbu pro mezinárodní společenství..."

„V zahraničí nás považují za vrahy,“ dodává Simpson. „Ostatním zemím nezbývá, než se jen modlit u svého boha nebo bohů, aby se Spojené státy nerozhodly prosadit svou vůli, ať už prostřednictvím zřízení formy vlády, která, podle našeho názoru pro ně vhodná, nebo využití jejich určitých porušení, které údajně spáchaly, jako záminku, abychom na ně naházeli své bomby nebo poslali drony zabít jejich vůdce."

Američané se s bombardováním civilních cílů nemazali!

Na podporu svých slov exvelvyslanec cituje několik příkladů - od Iráku a Afghánistánu až po Libyi a Jemen. Rovněž vyjádřil názor, že „někteří takzvaní spojenci", jako jsou Britové, „berou naší stranu ve snaze nějak obrousit naše vražedné sklony". Podle něj, další země, včetně Indie, které se USA dvoří jako potenciálnímu kupci svých zbraní, ne náhodou se radši obracejí na Rusko.

Ve vnitřních záležitostech samotných Spojených státu se Simpson nelichotivě vyjádřil k volnému prodeji zbraní a pravidelným masakrům v „v kostelech a školách". Podle autora je na vině v první řadě „zbrojní průmysl" Spojených států a jeho vlivná lobby.

Materiál zakončil výzvou „vrátit domů své vojáky". „Dokud to neuděláme, tak světový mír nebude,“ tvrdí autor. „Nebuďme zabijáci." Bývalý americký velvyslanec v Moskvě Jack Matlock v pondělí zaslal odkaz na tento komentář na Facebooku, a dodal: „v řečeném je, bohužel, více pravdy, než by si mnozí z nás chtěli připustit."

(kou, prvnizpravy.cz, post-gazette.com, foto: arch.)