Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Důkaz a nebo podvrh Peroutkova článku Hitler je gentleman?

Důkaz a nebo podvrh Peroutkova článku Hitler je gentleman?

Pátrá se po článku s titulkem Hitler je gentleman. Titulek sám je zajisté pozoruhodným bonmotem. Jeho autorem ovšem není novinář, ale politik. Píše v komentáři k uvedené problematice publicista a novinář Michal Rollo.

Ferdinand Peroutka
18.květen 2015 - 23:04

Podle Wikipedie to řekl nikdo menší (či možná spíš nikdo větší) než britský ministerský předseda Neville Chamberlain. Muž u něhož se nabízí například asociace s deštníkem - anebo s mnichovskou dohodou.

Na každý pád je jeho bonmot dobře pamatovatelný. Což je okolnost, která si ve spojení s Hitlerem ve své době přímo říkala o to, aby byla novinářsky příslušně využita a okomentována. Asi jako Galileův výrok:  A přece se točí. Novinářů, kteří tuto vzdornou větu zařadili do svých výtvorů, bychom se asi nedopočítali. Některé výroky prostě táhnou.

Věta "Hitler je gentleman" prostě nemohla nevzbudit pozornost. Nevím, kdy toto spojení zazněla prvně, ale jednání Hitler, Mussolini, Daladier a Chamberlain se uskutečnilo na konci září 1938. Československá vláda, vedená generálem Janem Syrovým, Mnichovskou dohodu přijala 30.září.

Opakuji to jen kvůli souvislostem uvedeným v pověstné knize Vojtěch Dolejší: Noviny a novináři. Možná mohou být užitečné pro pátrání.

Pokud totiž měla věta Hitler je gentleman premiéru už tehdy, mohl ji pro svůj článek Peroutka už tehdy také použít. Vlastně kdykoliv od jejího vyřčení a puštění do éteru. Klidně třeba už v září 1938, pokud ovšem v té době už Chamberlainův výrok znal. Atributy přitažlivého titulku tahle věta rozhodně má - a vzhledem k okolnostem situace se vlastně přímo nabízí. A to úplně stačí. Obsah pod titulek už mohl autor připojit jakýkoliv. Dokonce i nesouhlasný či zpochybňující...

Mnichovská dohoda prostě byla nejen historický přelom - ale i novinářská šance. "Uvnitř republiky to znamenalo prudký obrat doprava", píše V. Dolejší. Tady asi nelze nesouhlasit. Prakticky to znamená, že v období uvozeném zářím 1938 mohl Peroutkův článek vyjít v Přítomnosti v kterémkoliv týdnu. Nastalo období tzv. druhé republiky.

Mohlo to například být již o vánocích, což je již tradičně rozjitřená část roku, která ke komentářům o nové národní situaci přímo nutí.

Podle Dolejšího díla tehdy psalo novinářů hodně. A tak například psal "bývalý legionářský generál a spisovatel Rudolf Medek o vánocích roku 1938, že se máme vrátit k tradici svatého Václava."

Anebo další citace. Opět je doslovná, včetně závorek:
"Redaktor Lidových novin Jan Stránský (psal pod jménem Petr Bílý, syn známého majitele Lidovek) je autorem hanebného výroku, který sice prýštil ze zloby nad zradou západních velmocí, ale byl zároveň výzvou ke kolaboraci s novými německými pány. Je to známý výrok, že "nemůžeme-li zpívat s anděly, budeme ted výti s vlky".Ferdinand Peroutka v Lidových novinách doporučoval, abychom se "přikrčili a stáhli vlajku na půl stěžně" a odůvodňoval to "nejprimitivnějším národním zájmem":"

Pro pátrání se další zajímavý citát nabízí jen o pár řádek dál:
"Dobrovolné zglajchšaltování šlo tak daleko, že 30.ledna 1939 celá Beranova "Národní jednota" oslavila šesté výročí převzetí moci Hitlerem; při té příležitosti Československý rozhlas vysílal Hitlerovu řeč. Všechen oficiální tisk oslavoval Hitlera jako rozhodujícího činitele v evropské politice."

Peroutka: Dynamický život (26.4.1939)

Zajímavé citace týkající se Peroutky nabízí Dolejší ovšem i z jiných období. Například z období leden a únor 1938. Vzhledem k tomu, že do Mnichova tehdy zbývalo ještě třičtvrtě roku, je otázkou zda Chamberlainova "slavná věta o gentlemanovi byla už tehdy na světě. Podle datace je začátek roku 1938 stále ještě obdobím svobodné republiky. Hitler tehdy ovšem už podle Dolejšího hrozil a znepokojoval dost.

"V lednu roku 1938 uspořádala agrární strana velkou schůzi v pražské Lucerně, na které mluvil předseda agrární strany Rudolf Beran. Jeho řeč vyvolala oprávněné znepokojení u všech skutečných demokratů. Beran tehdy dokonce zval Henleina, aby vstoupil do československé vlády."

Jenom Ferdinand Peroutka, alespoň podle Dolejšího, "tehdy své čtenáře konejšil":
"Kdo si řeč pana Berana přečetl, neomohl najít důvodu k rozčilení... Nechápeme, jak je možné největší českou stranu obvinit z hitlerismu."

Dolejší pak jako další datum uvádí i únor 1938, kdy "Hitler pronesl paličskou řeč. Bylo již jasné, že se nespokojí s obsazením Rakouska... Věděli jsme, že na řadě je nyní Československá republika... "

Ferdinand Peroutka však prý tehdy psal:
"Po řeči německého kancléře minulé neděle rozhodla se naše vláda trochu více se přikrčit a trochu tišeji si počínat... Je pravda, že tím, když nyní svou demokratickou kritiku omezujeme, stahujeme jakoby svou demokratickou vlajku na čtyři pětiny stěžně... Ale je to učiněno z nutnosti."

V knize Noviny a novináři je prostě leccos. Takže tam lze najít i toto:
"Prezident Masaryk, který o komunismu mluvil velmi tvrdě, v rozhovoru se zástupcem Reutherovy tiskové kanceláře 19.3.1933 řekl: "Zajisté je ve fašismu jakýsi prvek demokracie."


Je to podvrh nebo ne?

Nějak se ani moc nedivím, že ještě žádný důkaz se nenašel. A bojím se, že ani další pátrání nebude jednoduché, dodává Michal Rollo.

(rp,prvnizpravy.cz,mr,foto:arch.)