Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

IS vyzbrojuje od samého začátku Saúdská Arábie a Katar

IS vyzbrojuje od samého začátku Saúdská Arábie a Katar

Tento proces vyzbrojování pokračuje přes západní cíp provincie Anbar v Iráku do Abu Kamalu an syrsko-iráckém pomezí a údolím řeky Eufrat na sever, odpovídá v exkluzivním rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Petr Markvart.

Petr Markvart, právník
4.říjen 2014 - 20:00

Jaké zbraně mají bojovníci Islámského státu?

Pokud pozorně sledujete zprávy z bojiště, zjistíte, že IS je vyzbrojen nejenom standartní východní výzbrojí (tanky T-55 , T-72, raketomety Grad), kterou by ještě bylo možno prohlásit za kořistný materiál ať už po irácké nebo po syrské armádě, ale i technikou americkou (terénní vozidla Humvee, tanky M1 Abrams, houfnice M198).

Jakou cestou se zbraně k islamistům dostávají?

Bylo by jistě zajímavé zjistit, jakými cestami se k IS dostal tento materiál. Pro názornost přikládám mapku pašeráckých tras v "území nikoho" západního Iráku;


A co pašování zbraní podle novináře Janeka Kroupy na východní Ukrajinu?

Historka Janka Kroupy je jako vždy propagandistický slepenec, kdy se pokusil přes "zlého" Victora Bouta implikovat zrůdnost obchodu s vojenským materiálem. Bouta, zcela mimochodem, zlikvidovali Američané, neboť byl pro ně nepříjemnou konkurencí. Problém, který tam pan Kroupa popisuje je tzv. brokering, tedy případ, kdy si někdo z jehož rezidenční země by takový obchod nešel realizovat zřídí firmu v zemi, kde tomu nic nebrání (v tomto případě to byla, tuším, Albánie). Na mě to celé působí jako zadání, které pan Kroupa dostal k tomu, aby skandalizoval východoukrajinské separatisty. Nic takového se mu nepovedlo, ale alespoň je v té své historce zmínil.

U nás  se píše o výročí bostonského atentátu, ale v Sýrii při atentátech zahyne více lidí  a nikdo se nad tím nepodivuje...

Bostonský případ z dubna 2014 jsem  zmiňoval v souvislosti s až hysterickou panychidou za jeho tři oběti, která cloumala dva týdny celou Evropou a Amerikou. Modlitby, odsouzení, plamenná prohlášení.

Ve středu 1.10. se odpálili dva sebevražední útočníci před základní školou v Homsu a zabili 48 lidí včetně 41 dětí ve věku 6-9 let. Kromě skromných, téměř stydlivých zmínek v několika médiích ticho. Žádné kondolence, odsouzení útočníků, žádné zapřísahání se, že budeme stíhat pachatele tohoto hrůzného činu. Místo toho si Američané za 500 mil. USD vyzbrojí tzv. "umírněnou opozici", aby to peklo v Sýrii bylo ještě horší.

Pokud se týče Bostonu, uvědomme si, že tento čin nespáchali žádní islamisté, ale údajně to byli dva mladí muži, potomci čečenských rodičů, kteří vyrůstali a byli vychováváni ve Spojených státech. Jakékoli srovnání s extrémními islamisty tedy hodně pokulhává.

 (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)