Svátek má: Teodor

Politika

Velikost textu:

KSČM: Hlasovali jsme proti asociační dohodě s Ukrajinou!

KSČM: Hlasovali jsme proti asociační dohodě s Ukrajinou!

V úterý odhlasoval EP ratifikaci asociační dohody s Ukrajinou. Hlasování předcházela debata naplněna platnými sliby Ukrajině a obhajobou dosavadního postupu Evropské komise v čele s pány Barrosem, Fülem a paní Ashtonovou.

Kateřina Konečná, europoslankyně KSČM
16.září 2014 - 22:01

Zazněla i kritika nejen dosavadní politiky, ale i dopadů, které bude mít tento krok na eskalaci konfliktu na Ukrajině a zhoršení vztahu s Ruskem. Tento průběh diskuze ostatně bylo možné očekávat, uvedla  Kateřina Konečná, poslankyně Evropského parlamentu za KSČM.

Co bylo zcela neočekávatelné, bylo teatrální završení procesu při samotném hlasování. Při samotném hlasování v přímém přenosu na velkoplošných obrazovkách promlouval k poslancům EP i poslancům ukrajinského parlamentu prezident Porošenko. V přímém přenosu občanům Ukrajiny sliboval rychle reformy, vypořádání se s korupcí, ekonomický a sociální rozkvět. Ani slovem se nezmínil o probíhající občanské válce, tisících nevinných obětech ať už z Oděsy, nebo na jihovýchodě Ukrajiny. Řídicí hlasování, předseda EP Martin Schulz, arogantně nedovolil jakoukoliv reakci ještě před hlasováním.

Proč EU podepsala asociační dohodu s nelegitimní vládou?

Jak poslanci ukrajinského parlamentu, tak i většina poslanců EP ve stoje frenetickým potleskem přivítala schválení dohody oběma parlamenty. Frakce GUE/NGL hlasovala proti této dohodě, a to i proto, že je přesvědčena, že samotný krok povede k další eskalaci napětí mezi EU a Ruskem, že Evropská unie není schopna reálně řešit sociálně ekonomickou situaci na Ukrajině. Schválení dohody je tak dalším špatným krokem v zahraniční politice EU. Je možné předpokládat i tragické důsledky tohoto kroku, dodala Konečná.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: pl)