Svátek má: Michaela

Politika

Velikost textu:

Bohuslav Sobotka: Minimální mzda bude růst každý rok

Bohuslav Sobotka: Minimální mzda bude růst každý rok

Odbory jsou klíčovou součástí sociálního dialogu. Na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Bohuslav Sobotka navštívil sjezd ČMKOS
26.duben 2014 - 18:08

Názory a připomínky odborů budou podle premiéra hrát důležitou roli při rozhodování vlády, při tvorbě klíčových zákonů. Kabinet podle Sobotky bude klást důraz na podporu hospodářského růstu, tvorbu pracovních míst, kvalitu pracovních podmínek, zvyšování minimální mzdy či zamezování daňových úniků.

Do čela odborové centrály byl zvolen Josef Středula

Nově zvolený předseda ČMKOS Josef Středula řekl, že odbory budou otevřeným partnerem vlády. V případě potřeby ale i ostrým. V takovém případě by odbory podle něj i demonstrovaly a stávkovaly, byl by ale raději za dohodu. Ocenil přístup Sobotky k odborům a sociálnímu dialogu. Takovou vstřícnost podle svých slov u minulých vlád nepamatuje.

Vláda chce podle premiéra minimální mzdu zvyšovat každý rok - podle průměrné mzdy, inflace i jednání tripartity. Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) navrhuje vládě, aby byla od ledna 2015 zvýšena o 500 korun - tedy na 9000 hrubého měsíčně. Středula uvedl, že mnohde v zahraničí je minimální mzda mnohem vyšší než v ČR (u nás je čtvrtá nejnižší v Evropě), přitom se tam nepracuje víc. Za optimální by považoval 10 tisíc korun.

Velkou diskusi mezi vládou a odbory lze očekávat ohledně státního rozpočtu na příští rok a kolem výše platů státních zaměstnanců. Sobotka by byl rád, aby se tripartita dohodla jak na minimální mzdě, tak na dalších záležitostech. Řekl, že vláda nechce jít cestou škrtů, snižování investic a šetření na zaměstnancích. Důležitá je podle něj stabilita.

Středula podotkl, že zaměstnanci by měli mít důstojné podmínky, „na rozdíl od darebáků“. Zaměstnanci totiž nemají možnost například platit daně v daňových rájích, které jsou podle odborů nemorální.

Nový předseda odborů upozornil i na špatné pracovní podmínky v některých továrnách, kde se například musí při práci po celou pracovní dobu stát. Dobře na tom nejsou podle jeho slov ani pracovníci zdravotnictví či kultury. Je třeba vyřešit i odchod věku do důchodu, lidé, co se nyní rodí, by šli do důchodu až v 72 letech, to pode odborů není možné.

(ac, foto: aut.)