Svátek má: Teodor

Politika

Velikost textu:

Valenta: Epidemie Eboly je nejhorší od dob AIDS

Valenta: Epidemie Eboly je nejhorší od dob AIDS

Podle Vladimíra Valenty, hlavního hygienika ČR  je současná epidemie eboly tou nejhorší od dob AIDS a lék na krvácivou horečku v dohledné době nebude, dodal.

Vladimír Valenta, hlavní hygienik ČR
11.říjen 2014 - 15:01
 
„Já si myslím, že to je nejhorší epidemie od doby AIDS. Bylo tady 24 epidemií eboly do této doby. Během těch 24 epidemií onemocněla zhruba polovina lidí, než je ten stávající počet. Je to nesrovnatelná záležitost,“ uvedl Vladimír Valenta, hlavní hygienik ČR.
 
„Dle vyjádření Ministerstva obrany, jsou schopní do 72 hodin dát k dispozici zařízení v Těchoníně. My s nimi budeme samozřejmě jednat, i v návaznosti na tento případ (podezření u muže, který je v Nemocnici Na Bulovce). V pondělí svoláváme  Ústřední epidemiologickou komisi,.“ informoval Valenta.
 
„Já se obávám, že v dohledné době lék na ebolu k dispozici nebude, včetně vakcíny,“ prognózoval Valenta.

Nemusíme se bát Eboly, vláda to má pod palcem...

„Rád bych poděkoval zapojeným zdravotníkům, vše zvládli a nehleděli na čas. Systém ochrany veřejného zdraví zafungoval tak, jak měl. Přesto jsem na pondělí svolal jednání Ústřední epidemiologické komise, chci prověřit reálnost aktivace nemocnice Těchonín, aby byla jistota, že jsme připraveni i na situace s větším počtem pacientů,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Ebolou je nakaženo  přes 8 tisíc lidí, zemřelo přes 4 tisíce lidí

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Počet obětí eboly už dosáhl nejméně 4033. Zemřela tedy téměř polovina z celkem nejméně 8399 nakažených, vyplývá z aktuální statistiky obětí epidemie, která zahrnuje data platná k 8. říjnu a kterou dnes zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO).

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)