Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

WP: Ministr Abromavičius obvinil Porošenka z podpory korupce

WP: Ministr Abromavičius obvinil Porošenka z podpory korupce

Odstupující ukrajinský ministr hospodářství Litevec Aivaras Abromavičius vzdal boj s ukrajinskou korupcí. Pro Západ je to rána reformnímu úsilí na Ukrajině, kdy Západem vyškolený odborník rezignuje, píše Washington Post.

Aivaras Abromavičius
5.únor 2016 - 21:21

Ministr hospodářství Aivaras Abromavičius uvedl, že odchází  kvůli nátlaku přítele ukrajinského prezidenta, který chtěl jmenovat do státních podniků nekvalifikované zástupce státu, aby dohlížel na nejlukrativnější průmysl na Ukrajině.

Rezignace potvrdila obavy západních spojenců Ukrajiny a FEDu, že země i dva roky po majdanských událostech, kdy prozápadní demonstranti svrhli prezidenta Viktora Janukovyče, zůstává nadále Ukrajina zemí s vysokou mírou korupce.

"Podařila se likvidace starého systému, ale ukázalo se, že někteří z nových lidí ve vedení státu jsou ještě mnohem horší než ty staří," řekl novinářům Aivaras Abromavičius v  Kyjevě. "Ani já, ani můj tým netouží krýt korupci,  nechceme být loutkou  těch, kteří chtějí kontrolovat státní finance. Nechtěl jsem jet do Davosu a mluvit o našich úspěších, zatímco ve stejné době se za mými zády uzavíraly dohodyve prospěch některých lidí. "

Litevec Aivaras Abromavičius, byl jeden z malého týmu na Západě vyškolených ekonomů, které prezident Petro Porošenko po svém zvolení v květnu 2014 pozval do vlády. Další zahraniční "posilou" byl Michail Saakašvili, bývalý prezident Gruzie, který byl jmenován oděským guvernérem a ten také jak říká, bojuje s hluboce zakořeněnou korupcí mezi novou ukrajinskou elitou.

Porošenko nechtěl po tiskovce podat ruku Merkelové (VIDEO)

Aivaras Abromavičius řekl, že se rozhodl odstoupit poté, co jeden z Porošenkových  nejbližších spojenců, podnikatel a zákonodárce Ihor Kononenko, se snažil jmenovat nekvalifikované lidi řediteli  státem vlastněných firem, společnosti NAK Neftegaz a společnosti zabývající se vojenskou výrobou.

Špióne, vypadni: Ukrajinská média obvinila Saakašviliho z diverze

Porošenko se zbavil konkurentů a vytváří nový klan oligarchů

Kononenko je zástupce předsedy prezidentovy politické strany a je tak blízko k prezidentovi, že byl přezdíván Porošenkovou "šedou Eminencíl." Vloni, bývalý šéf ukrajinské bezpečnostní služby státu, Valentyn Nalyvajčenko, obvinil Kononenka z praní špinavých peněz. Kononenko popřel tato obvinění.A následně byl Nalyvjačenko odvolán prezidentem Porošenkem.

(rp,prvnizpravy.cz,washingtonpost,foto:arch.)