Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Zbořil: Hlavní je abychom se báli a platili

Zbořil: Hlavní je abychom se báli a platili

Neměli bychom v přívalu zajímavých, důležitých a zcela bezvýznamných informací zapomenout, že před několika týdny pomlouval v Lidových novinách slovutný profesor Univerzity Karlovy, který se s úsměvem nazývá „pražskou buznou“, nestora české publicistiky Jana Petránka jako Putinova agenta.

Zdeněk Zbořil
3.květen 2015 - 18:00

A to jen proto, že mluvil o válce nebo dokonce o třetí světové válce. Z výšiny své akademické velikosti tvrdil, že už samo používání slova válka v souvislosti s krizí na Ukrajině je znakem pokleslosti a nedostatečného politického rozhledu, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Ale kdeže loňské sněhy jsou: dnes mluví o válce kdekdo, prezidenti, ministři, diplomati, vojáci i tajemní zpravodajští důstojníci nejen v našem euro-americkém nebo snad americko-evropském světě. A bohužel se jim nedostává profesorského pokárání.

Dokonce i čeští vojensko-političtí stratégové se rozhodli „nasednout na tygra“ a chtějí nejen  finančně přispívat na nákup zbraní pro armádu České republiky, kterou jsme sami dvacet pět let odzbrojovali, ale dokonce i vyhlásili začátek odvodové povinnosti, tentokrát nejen pro zdatné  muže, ale i neméně „tauglich“ ženy. A hned nám je ukázali v několika televizích, abychom nezapomněli, že armáda je nejen železo, ale i „kanonefutr“.

Je opravdu pozoruhodné, že nás, kteří  tak usilovně bráníme různým veřejně prospěšným stavbám v zájmu možného tažení losích stád ze severní Evropy na jih, nebo ochrany lesů, vod a strání a zrušili jsme několik cvičných vojenských prostorů, abychom je zřejmě mohli brzy začít obnovovat, nevzrušuje, kde se v naší mírumilovné Evropě bude zase bojovat, kdo vyznačuje hranice polí, která se jako ta Vančurova orná  změní na pole válečná.

Předpokládejme, že naše armáda je po letech úsporných opatření (úsporných ovšem v zájmu zbohatnutí těch, kteří její výzbroj veřejně i potají rozprodávali) je v lepší kondici, než odhadl mně, bohužel, neznámý autor informace, který spočítal, že dnes máme  asi 20.864 vojáků. Z toho je prý 21 generálů a okolo 5.500 vyšších a nižších důstojníků, okolo 13.000 praporčíků a poddůstojníků a 709 členů mužstva. Doslova napsal, že „...když to převedeme do praxe, tak v jednom Panduru by mělo jet cca 14 vojáků (posádka a výsadek), tedy při poměrech v naší armádě - jeden plukovník, jeden major, dva kapitáni a čtyři praporčíci, pět poddůstojníků a jeden vojín.“

Zbořil: Tajná diplomacie, tajné války, tajná politika


Berme to ale také tak, že tento anonymní autor nás chtěl trochu pobavit a připomenout nám, kdo jsem „sloužili lidu“ už dávno, anebo těm, kteří nesloužili nikdy nikomu, že se o válkách, vojácích a celé této maskované subkultuře vždy uvažovalo a zřejmě zase uvažuje tak dlouho s ironií, než uvítáme s pozdní pompou první mrtvé a zejména první raněné, kteří nám zůstanou po léta připomínkou našeho přehlížení skutečného stavu věcí.

Ale abychom se nedovolávali na věčné autority,  u nás doma obvykle vybavené „modrou knížkou“, připomeňme si také slova dvou státníků, našich součastníků, kteří, každý trochu jinými slovy, mluví o tom, že jejich země budou rozhodně „hájit své zájmy a své zdroje“ (co to vlastně v jejich řeči je?) kdekoli na světě.

Prvním z nich je Vladimír Putin,  u nás největší současný „agresor“ (zřejmě dnes mnohem nebezpečnější než českými politickými komentátory  hojně připomínaný nedávno ještě běloruský „poslední evropský diktátor“), který přiznal, že Ruská federace vynakládá na zbrojení 60 miliard dolarů. Naopak mírotvorný Barack Obama mluví o tom, že současný vojenský rozpočet Spojených států je okolo 600 miliard USD. A protože víme, že se v souvislosti s takovými údaji také tak trochu lže, připočítejme k tomu nějakých 20-30% dalších z těchto miliard, které nám zůstávají ukryty pod nejrůznějšími často poetickými názvy.

Havlův „čecháček“ nemá šanci přijít na to, jak je to vlastně doopravdy. Ale nemají ji ani Bátorovi „světáčci“, kteří vyměnili své soukromé telefonní seznamy za nové a tváří se jako ti, kteří jsou noví „tajní tajní“. Snad ale přesto můžeme alespoň odhadovat kdo kde a s kým chce válčit, právě podle toho, jak hluboko do kapsy nám civilům chtějí ti zelení sáhnout.

Dokonce i  Právo odvážně  publikovalo ze zprávy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) pozoruhodné informace kdo a kde jsou ochotni investovat do vyzbrojování svých armád. Na Ukrajině, pokud lze věřit místním informátorům, stouply zbrojní výdaje v roce 2014 o  23% a letos se podle předpokladů rozpočet zdvojnásobí, což je trochu nesrozumitelná informace, ale je to opravdu o hodně. Polsko prý přidá pětinu a každoročně chce přidávat ještě 13% po dobu deseti let. Estonsko, které už přispívá do rozpočtu NATO více než činí požadovaná 2%, přidá dalších 7% růstu, Lotyšsko asi 15%. Nejhorlivější je  Litva, kde se má vydat v letošním roce na zbraně o 50% víc než v loňském roce a už se zde také rozhodli obnovit povinnou vojenskou službu.

Podle stejné zprávy se zdá, že Ruská federace vloni zvýšila vojenský rozpočet o 8%, ale nikdo neví, co to znamená, když se v RF mluví i snižování výdajů na zbrojení a odůvodňuje se to ztrátami z poklesu prodeje ropy a plynu, a když víme, že budou-li zde zelení chtít, peníze jim nikdo neodepře. To že na výdajích nešetří ČLR nepřekvapuje, ale zajímavý je pokles zbrojních výdajů v USA (v loňském roce o 6,5%), ale hlavně v Evropě. Velká Británie, SRN, Itálie a Španělsko výdaje na obranu snižovaly a budou i letos snižovat.

Možná že není tak těžké porozumět tomu, že někdo chce někam prodávat psychologicky i fyzicky  zastaralé železo, a že když se vyvolá pocit nadcházejícího  válečného nebezpečí budou lidé Ani platit za proměnu polí orných ve válečná v pásmu od Baltického po Černé moře, a dokonce se už ani neobáváme navléknout na sebe ještě nedávno nenáviděné maskáče a obdivovat „atomkecky“.

Třeba nás čeká dokonce i nějaké „východoevropské jaro“ (anebo také ne), ale hlavní je abychom se báli a platili.

(rp,prvnizpravy.cz,zz,foto:arch.)