Svátek má: Zlata

Politika

Velikost textu:

Sobotka Jourové gratuluje, ostatní jsou zklamáni

Sobotka Jourové gratuluje, ostatní jsou zklamáni

Chtěl bych pogratulovat Věře Jourové k zisku portfolia, které je pro celou Evropu velmi významné a má velký potenciál ovlivnit podobu a fungování celé Evropy, uvádí ve svém Prohlášení Bohuslav Sobotka.

Věra Jourová, mimistryně pro místní rozvoj
10.září 2014 - 17:09

Post komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví se dotýká života občanů EU i podnikové sféry. Před Věrou Jourovou stojí ještě větší výzva než před její předchůdkyní Viviane Redingovou, a to díky výraznému posílení tohoto portfolia o ochranu spotřebitele, tedy silné ekonomické téma, která se dotýká každého občana Evropské unie.
 
Zisk tohoto portfolia je pro zemi, jakou je Česká republika, úspěchem a uznáním našich kvalit. Předseda Evropské komise Juncker označil oblast spravedlnosti a vnitřních věcí za jednu z deseti hlavních priorit své Komise, a v minulosti jej získávaly i velké státy (předchůdci Věry Jourové byli Lucemburčanka Viviane Redingová, Francouz Jacques Barrot a Ital Franco Frattini). ČR primárně usilovala o portfolio, které by mělo ekonomické zaměření, ale kompetence, které získala Věra Jourová, patří ke středně významnému portfoliu v rámci Evropské komise a dají se využít k rozsáhlému a pozitivnímu zviditelnění příslušného komisaře.
 
V oblasti spravedlnosti budou hlavními výzvami nové komisařky úspěšné dokončení reforem fungování právního státu a vymahatelnosti práva, zajištění respektu k základním právům, otázky rovného zacházení, ochrany osobních dat a přístupu ke spravedlnosti.
 
V oblasti ochrany spotřebitele bude jejím hlavním úkolem vytvoření takového prostředí, ve kterém budou moci občané EU nakupovat a obchodovat bez zbytečných překážek, ale s jistotou plné ochrany svých práv. Česká republika dlouhodobě podporuje dobudování vnitřního trhu Evropské unie ve všech jeho dimenzích, včetně té digitální. Fungující vnitřní trh, společně s jeho svobodami, patří mezi výhody, kterých si na členství v Unii cení čeští občané nejvíce. Věra Jourová bude v rámci svého portfolia tyto výhody aktivně hájit a přispívat k jejich rozvoji i v dalších oblastech, jako jsou například ochrana spotřebitele nebo zjednodušení on-line nákupů a souvisejících pravidel.
 
Navíc jde o portfolio, kde paní komisařka může využít své právnické vzdělání a pevně věřím, že svěřené portfolio zvládne velmi dobře a přispěje i k lepšímu vnímání Evropské unie v České republice. Navíc již mnohokrát prokázala, že i v rámci velice složitých vyjednávání dokáže zachovat lidský přístup a efektivně moderovat debatu. Tyto schopnosti budou zásadní v rámci přiděleného portfolia a vytváří pro naši komisařku ideální předpoklady, aby dokázala úspěšně sladit přístupy „starých“ a „nových“ členských států v citlivých tématech, které před ní stojí, dodává Sobotka.

"Čekala jsem jiné portfolio. Výběr ovlivnilo to, že mám právnické vzdělání. V konečném důsledku oblast spravedlnosti ale ovlivňuje životy všech občanů v Evropské unii," uvedla Jourová

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek míní, že post v EK pro Jourovou nemusí být definitivní. Chce se kvůli tomu ptát premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na to, jak vyjednávání s unií probíhala. 

Překvapení nad tím, že Jourová dostala spravedlnost, neskrývají zástupci ČSSD ani ANO. Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš považuje portfolio spravedlnosti za neúspěch a zklamání.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by bylo lepší, kdyby se České republice podařilo získat agendu dopravy, protože Česko je tranzitní zemí. I když spravedlnost je podle něj také důležitá.

Jourová komisařkou přes vesmír? To už brzo nebude ve hvězdách

Věra Jourová je už na Junckerově seznamu

Zeman: Zklamání a neúspěch

„Je to opravdu zklamání a neúspěch. Já bych paní Jourové nejvíce přál to, co dělala tady, a vím, že původní kandidát na tuto funkci – rakouský eurokomisař, pan Hahn – se o to již neucházel, takže při troše efektivního lobbování by byla reálná šance, že by paní Jourová toto portfolio dostala,“ uvedl prezident. 

Kritická opozice

Kritizoval jsem postup premiéra v EU. Podívejte se na výsledek: nevýznamný resort, nevýhodné pro Českou republiku, mimo zkušenosti ministryně Jourové. Prohra premiéra a České republiky, kritizuje Petr Fiala, předseda ODS.

S paní Jourovou budeme samozřejmě rádi spolupracovat, určitě nebudeme české politické souboje přenášet na půdu Evropského parlamentu, jak to v minulosti dělali jiní, uvedl Evžen Tošenovský, místopředseda ODS, poslanec EP.

Její portfolio je ovšem bohužel výsledkem toho, že se vláda dlouho nebyla schopná na nominaci domluvit a zajímavější oblasti si tak dopředu "rozebraly" ostatní země, připomíná  ‎Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS, poslanec EP.

Ve srovnání s předchůdcem paní Jourové p. Füllem jde rozhodně o méně důležitá, spíše okrajová portfolia. Jedno z nich (gender) je módním "politicky korektním" tématem, druhé (spravedlnost) příliš nespadá do kompetence evropských orgánů a ODS je v každém připadě proti europeizaci občanského a trestního práva. Jinými slovy, žádná sláva pro ČR to není.

Jak jsme již dříve upozorňovali, selhání v podobě jak pozdního vyjednávání o pozici i tak o konkrétním člověku nakonec zapříčinilo, že Česká republika nebude mít svého zástupce nejen v žádném z ekonomických portfolií, ale ani v oblasti, ve které by náš kandidát měl praxi. Je to škoda, nicméně také ukázka toho, jak strategické věci jako Česká republika díky vnitřním problémům neumíme vyjednat, říká Kateřina Konečná, poslankyně Evropského parlamentu za KSČM.

„Vzhledem k tomu, že česká vláda mnohokrát deklarovala jako svoji prioritu získat ekonomické portfolio, jedná se o diplomatický neúspěch české vlády. Ovšem vzhledem tomu, jak věrohodně se česká vláda chová v mezinárodní politice, nelze se tomu divit,“ kritizoval předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)