Svátek má: Emílie

Zprávy

Velikost textu:

Šabatová: O registrovaném partnerství musíme diskutovat!

Šabatová: O registrovaném partnerství musíme diskutovat!

Zákon, který neumožňuje homosexuálním párům žijícím v registrovaném partnerství osvojit si děti, by se měl podle ombudsmanky Anny Šabatové změnit. Není totiž výsledkem celospolečenské dohody.

Anna Šabatová, veřejná ochránkyně práv
6.srpen 2014 - 17:01

„Možná že byl výsledkem aktuální politické dohody v poslanecké sněmovně, ale rozhodně to nebylo předmětem společenské dohody. Politickou dohodu lze překonat, nabydeme-li dojmu, že je diskriminační,“ uvedla v Intervew ČT24 ombudsmanka Anna Šabatová.
 
Šabatová si myslí, že české společnosti by prospěla především široká diskuse o tom, jestli homosexuální páry mohou kvalitně vychovávat děti. Poukázala na výzkum psychologa, který pracuje s 25 dětmi, které vyrůstají v rodině s rodiči stejného pohlaví. „Byl překvapen, že samy děti říkaly, že přijetí okolím nebyl velký problém a pokud byl, že ho zvládly.“
 
Veřejná ochránkyně práv by přivítala, kdyby i v Česku, stejně jako ve většině evropských zemí, fungoval úřad dětského ombudsmana, který by zejména propagoval dětská práva. Mohli by fungovat i pod hlavičkou jejího úřadu. „Umím si to představit za situace, že bychom na to vyčlenili lidi, tzn. že bychom dostali prostředky na to, aby to dělali noví lidé.“
 
Okamura: Adopce dětí homosexuálními páry není prioritou

Je třeba souhlasit s tím, že v rodině bude pravděpodobněji dětem lépe než v dětském domově - i když ani to není pravidlo. Jako jeden z mála politiků mám s dětským domovem osobní zkušenost. Řešení ovšem rozhodně není, když děti rozdáme homosexuálním párům, prohlásil Tomio Okamura, předseda Úsvitu přímé demokracie.

Jiří Hromada. Neznám zneužívání dětí u těchto párů, na rozdíl od církve

Jiří Hromada  očekávaně  hájil registrovaná partnerství a rovněž možnost, aby tito registrovaní mohli mít ve své péči děti a vychovávat je. Argumenty měl po ruce, když upozornil postupně na přeplněné dětské domovy, na padesátiprocetní rozvodovost a vychovávání dětí jen jedním partnerem,  na zvyšující se procento uznávání veřejnosti pro  registrovaná  partnerství.

Poslední pádný argument, který Jiří Hromada sdělil,  byl hodně nepříjemný pro katolickou církev.

"Zatímco jsem nezaregistroval u komerčních médií  žádný případ zneužívání dětí u těchto párů, na rozdíl od církve, která těch skandálů v tomto ohledu zneužívání   svého postavení  má opravdu mnoho," sdělil Jiří Hromada v televizním pořadu.

(rp,foto:arch.)