Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Zbořil: O co jde ve válce v Íráku? Přece o nerostné bohatství!

Zbořil: O co jde ve válce v Íráku? Přece o nerostné bohatství!

Islámský chalifát zasahuje území Sýrie, Iráku a ohrožuje i další sousední státy. Domníváte  se, že vyhlášení chalifátu je nebezpečné i pro Evropu?, zeptali jsme se politologa Zdeňka Zbořila.

Zdeněk Zbořil, politolog
4.červenec 2014 - 16:06

V rozhovoru pro Prvnizpravy.cz popisuje politolog Zdeněk Zbořil důvody i možné následky probíhajících bojů v Íráku.

Komu celý konflikt poslouží? Jaký je podle vás cíl?

Komu to posloužilo a komu slouží je otázkou k snadnému zodpovězení. Zařízení čerpající nerostné bohatství je snadné ohlídat malými skupinami ozbrojenců a pokud se některá z vlád suverénního státu rozhodne zasáhnout třeba jen ve prospěch vyšších podílů na zisku z odtékajícího národního bohatství,  přijedou tanky, vzniknou bezletové zóny nebo se bombarduje, a je-li třeba, hlavy státu jsou za potlesku „mezinárodního společenství“ utraceny.

Zbořil: Rétorické výkřiky mají jen utajit podstatu  toho oč jde v Íráku

Budou boje na území Íráku a Sýrie pokračovat až do úplného zániku obou států ?

Ano, pokud to uzná za vhodné naftový a politický byznys. Pak bude jakémukoli řešení aplaudovat i „mezinárodní společenství“, případně zásadová EU a jeho tovaryši v Černínském paláci a na Hradě v Praze.

V boji proti islámskému chalifátu pomůže USA, Rusko, EU nebo naopak?

Samozřejmě že „pomohou“.  Vždyť jde  hlavně o jejich zájmy. A také o zájmy Státu Izrael. S rozvrácenou Sýrií se bude docela dobře licitovat o strategickém významu třeba  Golanských výšin, ale i o celé řadě „geopolitických“ otázek.

Domnáte se, že  "povstání" v Sýrii  proti Assadovi bylo už na začátku zosnované islamisty s cílem vytvoření islámského chalifátu a ovládnutí Sýrie a Íráku?

Domnívám se, že bylo zosnované. Zda islamisty – nevím. Je jich už tolik, a  jak říkal rada Vacátko, “jsou rozpracováni“ na tolika různých místech, že umějí vyhodit do povětří mrakodrap na Manhattanu, zapálit neprůstřelný Pentagon, nalétávat na Bílý dům, zapomenout Korán v autě zaparkovaném u  letiště, tak proč by v zájmu zvýšení vojenských rozpočtů vlád celého světa nemohli objednat na leasing několik menších vojenských aut, koupi kulomety a několik starších a nepotřebných raket, a dojet kamkoli, kde se dá střílet na kohokoli.   

Možná, že ani nevědí, v kterém státu své války vlastně vedou. A možná že to nevědí ani ti vojáci, kterým „většinově“ fandíme. I oni jsou totiž „na leasing“.

(rp,zz,foto:arch.)