Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Katolická církev chce více proniknout do areálu Pražského hradu

Katolická církev chce více proniknout do areálu Pražského hradu

Katolická církev zatím nechce slevit ze svých požadavků na restituce vybraných budov  Pražského hradu. ČT to uvedla ve své reportáži, ve které připomenula i událost z 24.5.2010, kdy byla podepsána významná dohoda.

Do areálu Pražského hradu se chce nastěhovat i církev
19.srpen 2014 - 23:00

V květnu 2010 totiž tehdejší prezident Klaus a kardinál Duka podepsali dohodu o společném využívání chrámu Sv. Víta. Po podepsaní dokumentu netuše dalšího vývoje pronesl Václav Klaus přesvědčení, že veškeré spory mezi Hradem a cirkví jsou skončeny.  Jak se tehdejší hlava státu mýlila.

Církev má v investičním fondu první finanční prostředky

Veřejnost by o nových sporech nevěděla, kdyby nové události nesledovalo zpravodajství ČT. V polovině srpna 2014  informovala ČT, že  církev chce získat celkem tři objekty – vedle Nového proboštství a Jiřského kláštera také Mladotův dům.

Právě u třetího objektu Hrad zatím nechce nic vydávat. Navíc  církev vedle tří vyjmenovaných staveb  zatím neúspěšně usiluje také o soubor devíti staveb v blízkosti Svatovítské katedrály. Zástupce katolíků Milan Badal v televizi připustil, že se mohou v případě nedohody obrátit i na soud.

V televizní reportáži bylo sděleno, že církev původně žádala o celkem devět budov - souvislou řadu domků ve Vikářské ulici, které se nacházejí hned vedle katedrály nebo dům s č.p. 31, který stojí hned na začátku Zlaté uličky. Zatím neuspěla ani s žádostí o získání Prašné věže, takzvané Mihulky nebo Kostela všech svatých. Stát je totiž v říjnu 2013 odmítl vydat.

"Asi by se muselo postupovat nějakou právní cestou, aby se vyjasnilo, komu ty budovy vlastně patří... Může to být východisko i pro ryze právní soudní cestu," uvedl tajemník pražského arcibiskupa Milan Badal.

Lišácké záměry katolické církve o rošádu s budovami

Od církve je usilování o další stavby na Hradě lišáckým tahem. Pokud by skupinu budov církev získala, vzápětí by ráda objekty vyměnila za zmiňované tři stavby, o které opravdu stojí.

Prezident Miloš Zeman však už dříve pro ČT uvedl ... "Já si nemyslím, že tato třetí budova (tj. Mladotův dům) by měla církvi patřit, v tom se asi s panem kardinálem lišíme," řekla ČT hlava státu.

Hrad je nicméně i na soudní spor připravený. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka ale v tuto chvíli nechce prozrazovat svůj postup. Sám Zeman navíc upozorňuje, že ostatní dvě žádané stavby budou pro církev spíše přítěží.

"Vyžadují miliardové investice na opravy, na které stát prostě nemá. Církev by se měla veřejně zavázat, že tyto opravy uskuteční," komentoval situaci kolem  Novém proboštství a Jiřském klášteru prezident.

Možná nevíte, že Mladotův dům slouží v současnosti hlavně jako galerie a také zázemí pro Svatovítskou katedrálu. Církev jej má v současnosti pronajatý – a to na 99 let.

Jak dál?

S kardinálem Dominikem Dukou by se měl prezident sejít na podzim 2014 a jednat spolu i ohledně budov na Pražském hradě.

Pražské arcibiskupství nicméně pořád doufá,  že najde s prezidentem společný kompromis. Soudní dohru totiž bere jako nejzazší možnost. Jednání mezi státem a církví o hradních budovách trvá už několik měsíců. "Co to je však proti věčnosti," by řekl věřící čtenář.
.
Václav Klaus se mýlil

"Právě podepsaným prohlášením končí soudní spor o katedrálu a některé další nemovitosti na Pražském hradě," prohlásil někdejší prezident Václav Klaus, když v 24. května 2010 podepisoval s kardinálem Dukou dohodu o spoluvlastnictví Katedrály svatého Víta. Tím měly tehdy původně všechny spory o hradní nemovitosti skončit.

(ps, Zdroj: ČT, foto: Petr Skála)