Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Kolomojsky nastartoval na Ukrajině válku oligarchů

Kolomojsky nastartoval na Ukrajině válku oligarchů

Ukrajinský oligarcha a gubernátor Dněpropetrovska, Igor Kolomojsky, v doprovodu ozbrojených mužů obsadil vedení Ukrtransnafta v Kyjevě poté, co byl z vedení státního podniku odvolán jeho ředitel - Alexander Lazorko.

Igor Kolomojsky, ukrajinský oligarcha
22.březen 2015 - 01:12

Podle odborníků, znamená to začátek oligarchické války na Ukrajině.

Igor Kolomojsky s pomocí samopalníků nastoupil do úřadu Ukrtransnafta v Kyjevě. Uvedl to na své stránce na Facebooku poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny za Porošenkův blok Sergej Leščenko.

O den dříve byl z vedení společnosti odvolán  Alexander Lazorko, sdělily noviny Izvestija. Podle rozhodnutí dozorčí rady Ukrtransnaftu vykonává pravomoci předsedy společnosti až do srpna Jurij Mirošnik. Nicméně do kanceláře přijel Igor Kolomojsky přijel v doprovodu ozbrojených mužů, aby vyhnal novou hlavu podniku a vrátil do čela „svého“ manažera. Podle Leščenka je za akcí oligarchy to, že Lazorko „zaplatil stovky milionů hřiven pro Kolomojského".

Na druhé straně sám Kolomojsky řekl, že proběhlo zlodějské uchvácení podniku, Mirošnik se sám  jmenoval jeho hlavou, a za situaci v Ukrtransnaftu prý pravděpodobně stojí zástupce z Porošenkova bloku Igor Kononenko.

Leščenko také napsal, že informoval ministra vnitra Ukrajiny Arsenu Avakovovi o zabavení Ukrtransnafty Kolomojským, nicméně, jak poslanec uvedl,  Avakov řekl, že „uvnitř zabarikádované budovy je hlava kyjevské policie" a zavěsil. Později Avakov na svém mikroblog na Twitteru uvedl, že konflikt se usadil a přesunul se do právní roviny.

Odborníci se však domnívají, že se v Kyjevě rozpoutává skutečná oligarchická válka.

Kyjevané křičeli: Ať si opasky utáhne Jaceňuk a oligarchové!

„Na Ukrajiněse rozputávají skandály, které naznačují počátek rozsáhlé války oligarchů. Přičemž tuto válku vedou zcela otevřeně, neboť mají pocit úplné beztrestnosti. A je nepravděpodobné, že by prokuratura do ní zasáhla," konstatoval ukrajinský politolog Alexander Dudčak.

A podle člena Zinověvského klubu MIA Vladimira Lepechina, je Kolomojsky nejen šedá eminence moderní Ukrajiny, ale hlavní hrozbou pro prezidenta Porošenka. „Podporované chaos v zemi umožńuje, že můžete lovit největší ryby – vydělávat na palivu a zbraních pro armádu, řezat rozpočty, brát majetky a odstrańovat konkurenty," řekl Lepechin. „Gubernátor a oligarcha Igor Kolomojsky nejen vytvořil na Ukrajině a na Kyjevu nepodřízenou autonomii, ale také výrazně přispěl k rozdmýchání války mezi Kyjevem a Donbasem, aby z ní získal pro sebe výhody," dodal.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)