Svátek má: Emílie

Byznys

Velikost textu:

Vejmělek: Bankovní rada ČNB nijak zásadně nepřekvapila

Vejmělek: Bankovní rada ČNB nijak zásadně nepřekvapila

Kurzový vývoj české měny nebyl v tomto týdnu nijak zajímavý. Kurzová volatilita byla nízká, byla patrná tendence k mírnému oslabování české měny.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
9.květen 2015 - 16:08

Zatímco v první polovině týdne kurz atakoval hladinu 27,30 CZK/EUR, s blížícím se zasedáním ČNB se kurz posunoval směrem nad 27,40 CZK/EUR. Komentuje pro Prvnizpravy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice nijak zásadně nepřekvapilo. Bankovní rada zopakovala, že neukončí používání kurzu dříve než ve druhém pololetí roku 2016. Guvernér Singer opět uvedl, že v případě potřeby je banka připravena posunout hladinu kurzového závazku (rozumějme k slabším korunovým hodnotám).

Prognóza celkové i měnověpolitické inflace ČNB je oproti předchozí prognóze mírně vyšší pro letošní rok a naopak lehce nižší pro rok 2016. Důvodem je zejména méně výrazný pokles regulovaných cen a cen pohonných hmot v letošním roce, zatímco v příštím roce porostou regulované ceny o něco pomalejším tempem.

Prognóza růstu HDP byla revidována výše, a to hlavně kvůli lehce vyššímu výhledu zahraniční poptávky. Centrální bankéři hodnotí rizika jako antiinflační, když byly zmíněny dva hlavní faktory: vývoj domácích mezd a vývoj kurzu eura vůči dolaru. To lze vnímat jako verbální intervenci proti české měně.

Měsíční ekonomické indikátory naznačují silné první čtvrtletí. Tento týden přinesl březnová čísla z maloobchodu, průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu. Za samotný březen sice výsledek zaostal za naším očekáváním, nicméně silná lednová data znamenají, že mezičtvrtletně si maloobchod (bez prodejů automobilů) polepšil o silných 2,5 % q/q po vzestupu o 2,1 % zaznamenaných v Q4 14. Průmyslová produkce zaznamenala mezičtvrtletní zlepšení o 1,4 % q/q, meziroční dynamika dosáhla 4,6 %, když za samotný březen to bylo 6,2 % y/y. Meziroční růst nových zakázek přitom přesáhl 10 %. Excelentní výkonnost během Q1 15 zaznamenalo stavebnictví, které si polepšilo o 5,8 % q/q. A nakonec potěšila i březnová dynamika zahraničněobchodní výměny. Březnové exporty byly meziročně vyšší o 10,2 %, nicméně dovozy si připsaly ještě výraznějších 13,7 %. Sílící domácí poptávka se tak podepsala na březnovém snížení přebytku zahraničního obchodu (meziročně o 6 mld. CZK).

Dufek: Automobilky táhnou průmysl stále nahoru


Měsíční údaje z reálné ekonomiky vykázaly během prvního čtvrtletí velmi dobré výsledky a naznačují tak vysoký růst HDP v Q1 15. Dle našich odhadů by hrubý domácí produkt měl vyskočit o 1,2 % mezikvartálně (+0,4 % v Q4 14). Hrubá přidaná hodnota už silně vzrostla na konci loňského roku a vývoj v prvním čtvrtletí by měl být obdobný (+1,2 % q/q). S prvním odhadem, který bude oznámen v pátek 15. května, ještě nebývá zveřejněna struktura HDP. Náš odhad ovšem počítá, že růst v Q1 byl tažen všemi klíčovými sektory – přidaná hodnota by se měla zvýšit v průmyslu, stavebnictví, zemědělství i v sektoru služeb. Z poptávkového pohledu by si spotřeba domácností měla polepšit o 0,8 % q/q a fixní investice dokonce o 2,0 %. Na druhou stranu čisté exporty by měly z mezikvartálního růstu ubrat 0,5 pb a určitou korekci předpokládáme i u vládní spotřeby.

Inflace se bude dále opatrně vzdalovat od deflačního pásma. Během prvních tří měsíců letošního roku meziroční inflace zůstala mírně kladná. Během dubna očekáváme mírnou akceleraci z 0,2 % v březnu na 0,4 %. Z meziměsíčního pohledu by se spotřebitelské ceny měly zvýšit o 0,3 % zejména kvůli růstu cen pohonných hmot o 1,5 % a zvýšení jádrových cen o 0,35 %. Ceny potravin by měly de facto stagnovat, nicméně po sezónním očištění by měly vzrůst o 1,0 %, na což ukazují šetření ČSÚ i údaje z Německa. Regulované ceny by se v dubnu příliš měnit neměly (+0,03 %). Jádrové ceny se od listopadu 2014 zvýšily kumulativně o 0,69 % (SA) a v dubnu očekáváme jejich další růst o 0,15 % (SA). Meziročně by se měly jádrové ceny v dubnu zvýšit o 1,22 %, což je dostatečně hluboko v pozitivním pásmu. Vývoj jádrových cen patří mezi faktory, který nenutí centrální banku k úpravě nastavení jejího intervenčního režimu (resp. k posunutí úrovně kurzového závazku nahoru).

Situace na trhu práce se zlepšuje, především pokud se jedná o míru nezaměstnanosti. Podle dat z úřadu práce se podíl nezaměstnaných snížil od února 2014 o 1,25 pb (SA), když nejvýraznější zlepšení bylo patrné v posledních několika měsících. Oživení domácí ekonomiky je natolik silné a rozloženo do více sektorů, aby tlačilo míru nezaměstnanosti na nižší úrovně i v dalších měsících. V samotném dubnu očekáváme, že míra nezaměstnanosti poklesne z 6,73 % na 6,63 % (SA). Výraznější zlepšení pak bude patrné na sezónně neočištěné míře (propad z březnových 7,20 % na 6,69 % v dubnu), jelikož sezónnost začíná od března působit příznivě.

Solidní makroekonomická data by tak měla potvrdit dynamiku současného oživení taženého domácí poptávkou. Z pohledu české měny by měly ekonomické indikátory zveřejněné v příštím týdne vyznět v její prospěch. Protože ovšem ČNB vnímá rizika své prognózy i nadále jako protiinflační, nelze očekávat, že by se kurz snadno dostal z pásma posledních týdnů, tj. 27,30 až 27,50 CZK/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
96
ČEZ
480
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
915.5
FORTUNA
176.9
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
911.4
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
790
PHILIP MORRIS ČR
16055
O2 C.R.
265.8
UNIPETROL
377.7
VIG
642