Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Bašta: Ve volbách vítězí Porošenko a vyhlašuje vlasteneckou válku!

Bašta: Ve volbách vítězí Porošenko a vyhlašuje vlasteneckou válku!

Volby do ukrajinského parlamentu představují jeden z nejzáhadnějších systémů hlasování v Evropě. Není v nich vůbec nic jisté a definitivní. Ani konečný počet zvolených poslanců, kterých má být (ale nikdy ještě nebylo) 450, ani vítěz voleb.

Jaroslav Bašta
30.říjen 2014 - 03:10

Ústava Ukrajiny sice stanovila, že Nejvyšší rada má 450 členů, nicméně nezakotvila závazný způsob hlasování. V prvních demokratických volbách v roce 1994 se volilo většinovým způsobem dvoukolově v jednomandátových okruzích, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Způsob a výsledek hlasování však ukrajinskou politickou elitu neuspokojil, takže před novými volbami vydala speciální zákon, který stanovil, že 225 poslanců se volí poměrným způsobem z kandidátek politických stran, které musejí překonat v celé zemi 5% hranici a zbylých 225 nadále v jednomandátových okruzích, avšak jednokolově poměrnou většinou. Od té doby Rada nikdy neměla plný počet členů, takže ústava byla doplněna dodatkem o tom, že parlament je usnášeníschopný dosáhne-li počet zvolených poslanců tří stovek.

Prof. Oskar Krejčí: Ukrajina? Předčasná radost...

Podle volebního zákona má Jaceňukova strana 64 mandátů a  "poražená" Porošenkova 132

Bez tohoto obšírného vysvětlení nelze současnou situaci při sčítání volebních lístků a vyjádření jednotlivých předsedů volebních stran pochopit. Čeští novináři si s tím hlavu nelámou. Pro ně je vítězem voleb Lidová fronta Arsenije Jaceňuka, která získala 22, 17%, (tedy 65 mandátů) před Blokem Petra Porošenka s 21, 82% hlasů (64 mandátů). Ve skutečnosti po započtení hlasů z jednomandátových okruhů má Jaceňuk 83 poslanců, zatímco „poražený“ Porošenko 132. Všechny ostatní politické strany zatím (po sečtení 98% volebních lístků) získaly pouhých 5 poslanců z jednomandátových okruhů.

Situace je zdánlivě jasná...

Nikoli však na Ukrajině – rozhodující slovo o praktickém dopadu výsledků parlamentních voleb náleží poslancům zvoleným v jednomandátových okruzích, kteří nepatří k žádné z politických stran překročivších 5% hranici. Těch je totiž 110...

Budu-li hodnotit dosavadní vyjádření předsedů úspěšných politických stran, zdá se, že na Ukrajině se rýsují dvě možné, vzájemně antagonistické koalice: Mírová Petra Porošenka a válečná Arsenije Jaceňuka. Vyplývá to z návrhu současného premiéra, který vyzval ke spolupráci i radikála Ljaška a nesmiřitelnou Tymošenkovou.

Ukrajinský prezident se však za dohody z Minska nijak rvát nebude. Nasvědčuje tomu to, že válku proti svým spoluobčanům nazval Vlasteneckou, nikoli jako dříve pouhou protiteroristickou operací. Skutečnost, že velitelé dobrovolnických praporů zaujali přední místa na kandidátkách úspěšných politických stran, už nese trpké ovoce.

Záminkou pro další válku na východě se zřejmě stanou volby, které dnes začaly v Luhanské a Doněcké oblasti. Obávám se, že nově zvolené vedení – velení obou „Lidových republik“ se na to těší.

(rp,prvnizpravy.cz,jaroslavbašta,foto:arch.)