Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Sankce proti Rusku jsou i sankcemi proti Evropě

Sankce proti Rusku jsou i sankcemi proti Evropě

Ekonomické sankce Evropské unie neohrožují jen stabilitu a zaměstnanost obyvatelstva v Rusku, ale i v Evropské unii a na Ukrajině. Prohlásil to předseda vedení Evropské asociace podnikatelů Philippe Pegorier.

Ilustrační foto
1.srpen 2014 - 09:00

Philippe Pegorier k tomu uvedl, že SRN je s ruskými zakázkami spojeno 300 tisíc pracovních míst, ve Francii asi 100 tisíc, a v rozsahu celé EU je to téměř jeden milion. Podle jeho slov jsou sankce EU a USA vůči Rusku i sankcemi proti evropským podnikatelům. Ovlivňují je stejně jako celý ruský byznys.

„Znamená to tedy, že ránu nám zasazují naši lidé, sankce vůči nám přijímají naše vlastní vlády“, zdůraznil Philippe Pegorier.

V ČR podle Mládka je ohroženo 1000 pracovních míst

V České republice by mohlo být v souvislosti s hospodářskými sankcemi proti Rusku ohroženo 700 až 1000 pracovních míst, řekl v  České televizi  ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). 

Nové sankce EU proti Rusku

  • Zákaz transakcí s akciemi, dluhopisy či jinými finančními nástroji s delší než devadesátidenní dobou splatnosti, vydanými úvěrovými či rozvojovými institucemi, právnickými osobami či subjekty se státním podílem alespoň 50 procent (k 1. srpnu 2014). Platí i pro instituce, které budou působit v jejich zájmu. Transakcemi se myslí přímý či nepřímý nákup nebo prodej dluhopisů, akcií či obdobných finančních nástrojů, zprostředkování či pomoc při jejich vydávání nebo jakékoli jiné obchodování s nimi.
  • Výjimku tvoří v Rusku sídlící instituce s mezinárodním statusem stanoveným mezivládními dohodami s Ruskem jakožto jedním z akcionářů. Tímto zákazem nejsou dotčeny půjčky uvedeným ruským finančním institucím ve vlastnictví státu bez ohledu na jejich splatnost.
   Sankce se týkají těchto bank a institucí: Sberbank, VTB, Gazprombank, Vněšekonombank (VEB),
   Rosselchozbank.
  • Embargo na import a export zbraní a souvisejícího materiálu všeho druhu včetně zbraní a střeliva, vojenských vozidel a vojenského vybavení, polovojenského vybavení a náhradních dílů k nim, které jsou uvedeny na existujícím společném unijním seznamu.
   Nevztahuje se na již podepsané smlouvy.
  • Zákaz vývozu zboží a technologií takzvaného dvojího využití pro vojenské použití nebo pro vojenské koncové uživatele v Rusku. Jejich seznam má EU dlouhodobě vypracovaný. Platí to například pro šifrovací systémy, vysoce výkonné počítače, jaderné zařízení nebo leteckou techniku.
   Zákazem není dotčeno plnění smluv nebo dohod uzavřených před 1. srpnem 2014.
  • Zákaz vývozu technologií, které se používají k průzkumu a těžbě ropy v hlubinných vodách, arktických průzkumů a které se týkají projektů zaměřených na ropu z břidlic.

Sankce USA proti Rusku

  • Opatření by měla zasáhnout především energetiku, zbraně a finance.
  • Sankce byly zavedeny proti dalším ruským bankám VTB, Ruské zemědělské bance (Rosselchozbank) a Moskevské bance.
  • V seznamu organizací vystavených americkým sankcím jsou nově i petrohradský státní holding Spojené loděnice.

(rp,ek,foto:arch.)