Svátek má: Brigita

Politika

Velikost textu:

Premiér Sobotka odmítl vstup Ukrajiny do NATO!

Premiér Sobotka odmítl vstup Ukrajiny do NATO!

Ukrajina tento týden, před summitem Evropské unie, projevila zájem o vstup do Seeveroatlantické alialce (NATO). Český premiér se k tomuto požadavku staví odmítavě.

Bohuslav Sobotka, premiér, předseda ČSSD
31.srpen 2014 - 20:30

„Není diskuse o tom, že by se Ukrajina měla stát členem NATO, stejně jako, že by se Ukrajina měla stát členem EU,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka v nedělním diskusním pořadu OVM na České televizi.

Myslím, že NATO i Unie by měly dávat realistické naději. Myslím, že jsme udělali velký krok, když jsme dali Ukrajině asociační dohodu. Na druhou stranu asi víme a tušíme, že tady doutná velký konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem ohledně toho, jaké mají tyto (postsovětské) země právo se zapojit do struktur,“ řekl a dodal, že se Rusku neustupovalo při podpisu asociačních dohod s Gruzií, Moldávií i Ukrajinou.

„Je tu konflikt v pohledu Ruska a demokratických zemí, jestli mají existovat sféry vlivu,“ konstatoval premiér.

NATO na Ukrajině: Politika nepřímého zasahování


Sobotka rovněž obhajoval své výhrady vůči třetí vlně sankcí proti Rusku, které má vypracovat Evropská komise a na níž se shodlí lídři Evropské rady. „Není možné, abych dal návrhu Evropské komise bianco šek. Budeme o něm vyjednávat, uplatníme k němu připomínky,“ zdůraznil s tím, že žádný konkrétní návrh sankcí zatím nebyl předložen.

Podle premiéra ale nelze roztáčet „spirálu sankcí“, které budou dopadat nejen na Rusko, ale také i na Evropskou unii. „Ty (dosavadní) sankce nezměnily nic na chování Ruska na východě Ukrajiny,“ poznamenal. Podle něj ale ukrajinská krize nemůže mít vojenské řešení a tudíž nemůže zasáhnout ani NATO, jinak by to mělo strašlivé důsledky.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: pl)