Svátek má: Zlata

Politika

Velikost textu:

Keller: Eurokomisař vyjednává smlouvu v ilegalitě

Keller: Eurokomisař vyjednává smlouvu v ilegalitě

Jsme ujišťováni, že dopady Transatlantické smlouvy o obchou a investicích budou vesměs pozitivní: zvýší tempo hospodářského růstu obou smluvních partnerů, vytvoří vysoký počet nových pracovních míst, cituje Jan Keller.

Karl de Gucht: Na žádost USA vyjednáváme za zavřenými dveřmi
28.červenec 2014 - 21:05

Ve volbách do Evropského parlamentu se prakticky všechny strany shodovaly v tom, že rozhodování Bruselu je málo otevřené a nedostatečně transparentní. Slibovaly, že rozhodování za zavřenými dveřmi přestane a deficit demokracie bude odstraněn. Uprostřed července proběhla ve Štrasburku parlamentní rozprava o projednávané transatlantické smlouvě o obchodu a investicích (TTIP), pokračuje  europoslanec Jan Keller.

Tak přece jenom omezení farmářských trhů?!

O stavu jednání referoval komisař pro obchod Karl de Gucht. Ujistil poslance, že smlouva nepovede ke sbližování evropských norem s americkými tam, kde jsou ty evropské kvalitnější a přísnější.

V rozpravě vystoupilo celkem 72 poslanců. Dvacet šest z nich smlouvu z různých důvodů odmítlo. Pětatřicet poslanců vyjádřilo podporu podmíněnou, pokud budou odstraněny nejasnosti ohledně toho, co smlouva vlastně obsahuje.

Pouze jedenáct poslanců smlouvu jednoznačně podpořilo a nevyjádřilo žádnou obavu z možných rizik. V naprosté většině se jednalo o poslance Evropské lidové strany.

Z tábora odpůrců i podmíněných stoupenců smlouvy opakovaně zaznívalo, že tento dokument je projednáván v rozporu se smlouvou o fungování Evropské unie. Poslanci si stěžovali, že není respektováno jejich právo být plně informováni, a obviňovali eurokomisaře, že vyjednává v ilegalitě.

Karl de Gucht připustil, že dosavadních šest kol vyjednávání probíhalo z velké části za zavřenými dveřmi. Ve zvláštní místnosti v Bruselu mají ovšem poslanci možnost nahlédnout do některých dokumentů a za jistých podmínek si činit poznámky. Nesmějí však dokumenty kopírovat a vynášet na veřejnost. V závěru eurokomisař pro obchod opět zdůraznil, že připravovaná smlouva přinese Evropanům pouze samé výhody a v žádném případě neohrozí existující normy, pokud jsou přísnější než ty americké.

Na dotaz, proč tedy nemá veřejnost, ale ani poslanci přístup k dokumentu tak blahodárnému, odpověděl z hlediska své dosavadní argumentace poněkud překvapivě: Jelikož naši američtí partneři nedávají svým senátorům možnost plného přístupu k projednávané smlouvě, těžko je můžeme přesvědčit, aby takovou výhodu měli europoslanci, dodává Keller.

(rp,jk,právo,foto:arch.)