Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Islamisté se nezastaví před ničím, je jim jedno kdo před nimi stojí

Islamisté se nezastaví před ničím, je jim jedno kdo před nimi stojí

Brutální vražda humanitárního pracovníka Davida Hainese je odporný čin. Bojovníci radikální organizace Islámský stát se  nezastaví před ničím, tvrdí  Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.

Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni
17.září 2014 - 01:10

„Absurdita, ošklivost, nesmyslnost, odpornost toho činu, kdy se fundamentalisté nezastaví před ničím a je jim úplně jedno, že ten člověk je civilista, že tam jel, protože chtěl ve velmi těžké a nebezpečné zemi pomáhat, že vlastně riskoval svůj život, jednak proto, že tomu věří, ale jednak proto, že  ho vede něco dalšího, pravděpodobně potřeba pomoci blízkým,“ uvedl Pánek v Interwiev ČT24 k vraždě humanitárního pracovníka.

„Kdybychom své práce nechali, tak by to bylo přesně to, co by si lidé, kteří chtějí ovládat celé části zemí, přáli, aby tam nebyli cizinci, aby tam nebyli novináři, aby tam nebyli svědci, aby se spousta věcí nedostala ven, aby si tam mohli vládnout zcela podle svých principů a pravidel, které vyhlašují,“ dodává Šimon Pánek.

Kerry je proti zapojení Íránu i Sýrie do koalice proti islamistům

Musíme se postavit islámským radikálům nebo nás smetou!

Cameron: Zločin spáchala organizace, která je ztělesněním zla

Británie skládá hold humanitárnímu pracovníkovi Davidu Hainesovi, kterého zavraždili extremisté z Islámského státu. Premiér David Cameron Hainese označil za britského hrdinu a slíbil vypátrání a potrestání jeho vrahů.

„Davida zavraždili tím nejbezcitnějším a nejbrutálnějším způsobem, jaký si dokážeme představit. Zločin spáchala organizace, která je ztělesněním zla,“ uvedl David Cameron

Někteří islamističtí bojovníci mluvili anglicky

Bývalý zaměstnanec organizace Člověk v tísni Peshkawt Adham Ali se do Mosulu vypravil. Přestože je muslim, měl potíže s bojovníky Islámského státu hned na kontrolním stanovišti u Mosulu. 

„Byla tam spousta lidí, někteří spolu mluvili dokonce anglicky," uvedl.

Sever Íráku je nasáklý krví

Podle zprávy Amnesty International se Islámský stát zaměřuje hlavně na náboženské menšiny křesťanů a jezídů a také na vyznavače šíitského islámu. Lidskoprávní organizace ve zprávě uvádí, že extremisté proměnili region v "popraviště nasáklé krví". 

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)