Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Velitel ISAF požádal o další působení českých vojáků v Afghánistánu

Velitel ISAF požádal o další působení českých vojáků v Afghánistánu

Velitel ISAF generál Dunford požádal generála Pavla o pokračování působení českých vojáků v Afghánistánu po roce 2014 a ocenil jejich činnost.

Generál Dunford požádal o pokračování působení českých vojáků v Afghánistánu
22.červen 2014 - 18:53

O víkendu 21. a 22. června navštívil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel české vojáky v Afghánistánu. Při této příležitosti se v  sobotu 21. června 2014 setkal na velitelství sil ISAF  v afghánském Kábulu s velitelem ISAF americkým generálem Josephem F.  Dunfordem.

Společně jednali o budoucí podobě a podmínkách působení sil NATO  v Afghánistánu a  o možném podílu České republiky v nově připravované operaci NATO Resolute Support po  1. lednu 2015.

Generál Dunford při jednání, kterého se zúčastnil také velvyslanec  České republiky v Afghánistánu Miroslav Kosek, vysoce ocenil činnost českých vojáků v Afghánistánu.

„Jsem potěšen, čím Češi do mise přispívají. Vaši vojáci zajišťují s vysokou profesionalitou výjimečné schopnosti. Ať už jde o vzdušný poradní tým, ochranu jednotek nebo zdravotníky,“ uvedl po jednání s generálem Pavlem generál Dunford a požádal o pokračování českého zapojení v Afghánistánu i po roce 2014.

"Jde o politické rozhodnutí, ale tlumočil jsem naši žádost, aby v tomto důležitém bodě, kdy ukončíme bojovou misi v Afghánistánu, a bude naším úkolem pomoci udržet afghánské bezpečnostní síly, poskytovali Češi dál své unikátní kapacity," řekl velitel ISAF.

„Informoval jsem velitele ISAF, že česká armáda je nadále připravena pokračovat v nasazení v Afghánistánu v rámci nové operace Resolute Support. V průběhu následujících měsíců bude vláda ČR a parlament schvalovat mandát pro působení v zahraničních operacích v následujících dvou letech 2015-2016. V souladu s konceptem nové mise - „Train, Advise  and Assist“ předpokládáme, že čeští vojáci budou nadále působit v Kábulu polním chirurgickým týmem v rámci americké vojenské nemocnice, poradním týmem AAT (Air Mentoring Team) pro podporu a výcvik afghánských vzdušných sil, národním zastoupením na velitelství mise a strážní jednotkou na základně Bagram,“ uvedl po jednání generál Pavel. 

S generálem Dunfordem hovořil také o možném vývoji bezpečnostní situace po volbách nového prezidenta v Afghánistánu, o průběhu snižování přítomnosti vojáků Aliance a podmínkách pokračování působení sil NATO v Afghánistánu. „Po roce 2014 tu bude mnoho věcí jinak. Je tu ještě mnoho neznámých a to jak s mandátem nové mise, tak i s tím, zda bude vůbec zahájena. Vše závisí na tom, jestli nový prezident Afghánistánu podepíše bezpečnostní dohodu s USA. To je základní podmínkou pro spuštění mise Resolute Support,“ konstatoval generál Pavel.

V Kábulu se generál Pavel také setkal s českými vojáky působícími ve strukturách velitelství ISAF a na základně KAIA, s příslušníky velitelství  9. Úkolového uskupení, Národního podpůrného prvku, poradního týmu AAT, vojáky jednotky speciálních sil a lékaři a zdravotníky polního chirurgického týmu. Právě posledně jmenované čeká nyní velká změna. Po pěti letech končí na kábulském letišti činnost francouzská vojenská nemocnice. Její úkoly převezme 28.  června  lékařský a zdravotnický personál armády USA a Češi tak budou nově působit v sestavě americké vojenské nemocnice. „Američané jedou podle zaběhnutých principů, které nám jsou blízké. Předpokládáme, že spolupráce s nimi bude bezproblémová,“ konstatoval  jeden z českých lékařů major MUDr.Luděk H., pro něhož je to již třetí mise v Afghánistánu. Ani velitel týmu podplukovník MUDr. Martin Obberreiter nečeká žádné problémy a předpokládá, že okamžitě po převzetí nemocnice Američany se výrazně zintenzivní činnost, která byla kvůli předávání nyní částečně utlumena.

Generál Pavel před odletem z Afghánistánu poděkoval všem vojákům za skvěle odvedenou práci. Spontánní slova chvály na činnost a profesionalitu českých vojáků slyšel v průběhu své dvoudenní návštěvy nejen z úst velitele ISAF, ale i dalších koaličních partnerů, se kterými čeští vojáci spolupracují, jak na základně KAIA v Kábulu, tak na Bagramu.

Prvnizpravy.cz informovala Jana Růžičková, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR

(rp,foto:gšačr)