Svátek má: Sabina

Byznys

Velikost textu:

Čermák: Trhy začínají hrát francouzskou předvolební kartu…

Čermák: Trhy začínají hrát francouzskou předvolební kartu…

Čtrnáct dní do voleb a trhy začaly hrát francouzskou kartu. S tím, jak se blíží první kolo prezidentských voleb, si totiž nelze nevšimnout toho, kterak roste riziková prémie u francouzského vládního dluhu a výborně performují tradiční bezpečné evropské přístavy jako je německý Bund či švýcarský frank.

Jan Čermák, analytik ČSOB
11.duben 2017 - 10:49

Poučeni brexitem a americkými volbami se tentokrát trhy ve francouzském případě zjevně nechtějí nechat doběhnout předvolebními průzkumy, které se ruku v ruce se sázkovými agenturami loni tak fatálně mýlily. Předvídat výsledek francouzské prezidentské volby je přitom komplikované, neboť se hlasuje dvoukolově, ale především mají do druhého kola šanci postoupit čtyři kandidáti, přičemž každý z nich má v průzkumech cca 18-25 %. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Čermák, analytik ČSOB.

Každopádně eventuální scénář společného postupu zástupců krajních pólů politického spektra - kandidátky Národní Fronty Marie Le Penové a zástupce ultralevice Jean-Luca Mélenchona je pro některá finanční aktiva nutně noční můrou, neboť Le Penová usiluje o vypsání referenda o vystoupení Francie z E(M)U a Mélenchon chce renegociovat smlouvy EU s cílem ukončit politiku restrikcí v Unii.


Jestliže odhadovat výsledek volby ve Francii 23. dubna je dnes opravdu obtížné, pak o nic lehčí není ani to, pustit se do malování výsledků kola druhého. Snad jedině varianta, že by do druhého kola postoupila Marie Le Penová spolu s centristickým kandidátem Macronem, dává jistou naději na předvídatelný výsledek finální volby. Na druhou stranu eventuální postup latentního komunisty Mélenchona do druhého kola učiní v každém případě hlasování napínavé až do 7. května večer.

Následující dva až tři týdny se tedy připravme na zvýšenou volatilitu, kdy půjde nahoru jak tržní, tak kreditní riziko. Možná se tak objeví příležitost nakoupit levněji (či prodat dráže) některá finanční aktiva, jejichž ceny by jinak bez impulsu francouzských voleb zůstaly nudně stabilní.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

1 $ USD 21.78  Kč
1 € EUR 25.67  Kč
1 £ GBP 28.72  Kč
1 CHF CHF 22.13  Kč
100 руб RUB 37.95  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
103.2
ČEZ
458
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
975.3
FORTUNA
145
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
966
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
875
PHILIP MORRIS ČR
16351
O2 C.R.
262.5
UNIPETROL
347.3
VIG
643.2