Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Sobotka v Terezíně: Toto místo varuje před nenávistí a běsy

Sobotka v Terezíně: Toto místo varuje před nenávistí a běsy

Terezín si připomněl perzekuci obyvatelstva v době druhé světové války. Památku obětí fašistického režimu zde uctil také premiér Bohuslav Sobotka společně s dalšími zástupci České republiky a s velvyslanci zemí z celého světa.

Uctění památky obětí v Terezíně
18.květen 2014 - 14:30

Ministerský předseda ve svém projevu varoval před nenávistí a nacionalismem.„Terezín je vykřičníkem, který upozorňuje na to, kam až mohou zajít jinak civilizované a vzdělané evropské společnosti, když snahu o společenskou soudržnost a mezinárodní spolupráci vymění za nekontrolovatelné nacionální bujení, nenávist a průmyslové vyvražďování.

Máme obrovské štěstí, že můžeme žít v době, v níž evropská integrace umožnila vytěsnit běsy, které ve dvacátém století vyvolávaly krvavé konflikty mezi evropskými národy. Pevně věřím, že tak jako my, budou moci i naše děti díky Evropské unii prožívat své životy v míru a svobodě.,“ uvedl předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka.

Vzpomínkového aktu se dále zúčastnil Předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Šťěch, ministr obrany Martin Stropnický, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr kultury Daniel Herman, ministr životního prostředí Richard Brabec a další významní hosté. Na Terezínskou tryznu se dostavili i zástupci USA, Srbska, Francie, Ukrajiny a dalších.

Terezínská tryzna se koná od roku 1947. Každoročně tak stovky účastníku u tamějšího památníku vzpomínají na oběti holocaustu. Areálem ghetta prošlo za války na 155 000 Židů ze všech koutů Evropy. Většina z nich útrapné podmínky nepřižila.

Část z nich byla deportována do jiných koncentračních táborů, kde byli po stovkách nahnáni do smrtících plynových komor. Do Malé pevnosti u Terezína bylo za období bojů druhé světové války dovezeno přes 30 000 lidí.

I když se objekt nikdy nestala vyhlazovacím místem, tisíce lidí kvůli nelidskému zacházení a opakujícím epidemiím našlo v prostorách věznice svůj konec.

(aj,foto:arch.)