Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Kerry je proti zapojení Íránu i Sýrie do koalice proti islamistům

Kerry je proti zapojení Íránu i Sýrie do koalice proti islamistům

Jsem rád, že to bude široká koalice s arabskými zeměmi, evropskými i Spojenými státy. Mnoho dalších národů přispěje dílčím způsobem k cíli, který prezident Obama vytyčil ve své strategii - postupnému zničení organizace Islámský stát, uvedl John Kerry.

John Kerry, ministr zahraničí USA
15.září 2014 - 09:00

USA nehodlají koordinovat s Damaškem údery proti bojovníkům v Sýrii, prohlásil ministr zahraničí John Kerry. Jak se vyjádřil, nejde o korporativní úsilí. Zároveň, podle Kerryho, USA by si nepřály konflikt se syrskou vládou.

Kerry vyloučil také zapojení Íránu do Američany vedené koalice, Írán totiž přímo podporuje syrský režim. Naopak většina členů vznikající koalice je proti Sýrii. K boji se skupinou Islámský stát je zdrženlivé Turecko, které  se obává o desítky svých občanů, které extremisté zadržují. 

Obama povolil letecké údery proti islamistům v Íráku

Kerry připomněl, že řada zemí blízkovýchodního regionu a za jeho hranicemi je ochotna poskytnout USA vojenskou pomoc v boji s Islámským státem.

Boj irácké armády a kurdské domobrany s džihádisty podporují už několik týdnů americká vojenská letadla. Účast v koalici pro boj s extremisty dosud Kerrymu  přislíbilo deset arabských států.  

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)