Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Petr Žantovský: Odpočítávání konce vlády začalo

Petr Žantovský: Odpočítávání konce vlády začalo

To, co předvádí dnešní, z předčasných voleb vzešlá koalice, nemá v našich novodobých dějinách obdoby.Naše dnešní vládní koalice se totiž začala rozpadat ještě dříve, než vůbec vstoupila do Strakovy akademie.

Petr Žantovský, publicista
11.únor 2014 - 20:00

Tradiční stranické myšlení, které má vžité sociální demokracie a do jisté míry i lidovci, nutně naráží na zcela apolitický, manažerský přístup Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Podstatou koaliční demokracie je dohoda, kompromis. Což jsou pro Babiše zjevně cizí slova. Dohodu si nejspíše představuje jako stav, kdy ostatní přistoupí na jeho ultimáta, a kompromis považuje za osobní porážku, a proto jej nepřipouští. To je ovšem způsob jednání typický pro monarchii, navíc absolutistickou. V režimu, kdy se mocenské elity musí dohodnout na rozdělení moci i odpovědnosti, to takto dlouhodobě fungovat nemůže. Nekompromisní postoje jednoho ze tří partnerů nutí ty zbylé dva k ústupkům, chtějí-li zachovat aspoň trochu zdání koaliční jednoty a akceschopnosti. Nicméně ustupovat nelze donekonečna a dříve či později se za zády toho, jenž ustupuje, objeví zeď, Pak už nebude kam ustoupit. Jediný směr, který zbyde, bude vpřed. To znamená do čelní srážky s tím, kdo nás k té zdi zatlačil. A to zase může znamenat jen jedno: rozpad takové koalice.

Petr Žantovský: Odpočítávání začalo

Nevím, zda si Andrej Babiš tyto jednoduché fyzikální poučky připomínal, když tak zarputile vyhlásil boj o své právo nevpustit na svoje ministerstvo náměstky z koaličních stran. Jeho důvody a motivace lze pochopit. Nehodlá se o svou pravomoc s nikým dělit a nemá potřebu nechat kohokoli nahlížet do svých karet. Mýlí se však v podstatě věci. Ministerstvo financí není firma, a už vůbec ne v jeho vlastnictví. Je mu svěřeno do správy veřejností ve volbách, a tato veřejnost má svaté právo kontrolovat, co se se spravovaným statkem děje a je-li využíván k veřejnému prospěchu. A jedna z mála možností, jak tuto kontrolu může volič uplatnit, je skrze koaliční náměstky, u nichž se předpokládá, že nenechají ministra dělat, co se mu zlíbí, a donutí ho brát ohledy na souvislosti okolo. Andrej Babiš ovšem není politik, nýbrž manažer, a proto tato jednoduchá pravidla buď nezná, nebo nectí.  

Je svým způsobem dobře, že ukázal barvu již v čase před jmenováním vlády. Jeho nulová ochota ke spolupráci bude stálým stigmatem celého vládnutí, což je nyní nad slunce jasné. Socialisté a lidovci se tak v budoucnu nebudou moci vymlouvat, že nevěděli, s kým ve své koalici mají tu čest. A že to budoucno, v němž se chatrná koalice začne neodvratně rozpadat, je na dohled, je rovněž jasné. Odpočítávání totiž už začalo.

(red,Petr Žantovský,foto.arch.)