Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Politico: Co pomůže Le Penové vyhrát volby

Politico: Co pomůže Le Penové vyhrát volby

Kandidatura nacionalisitiské, protibruselské, a antiglobalizační a protimigrační Marine Le Penové na prezidenta Francie vyvolává u mnoha lidí a zejména v Bruselu bolest hlavy. Deník Polico ji svým článkem jen zhorší.

Marine Le Penová, lídr Národní fronty
31.březen 2017 - 11:05

Navzdory skutečnosti, že většina průzkumů veřejného mínění předpovídá Marine Le Penové prohru ve druhém kole prezidentských voleb, vliv faktorů, nezapočítaných sociology, ji může dovést k vítězství, napsal deník Politico.

Podle francouzského vědce Serge Galama, který v létě roku 2016 předpověděl vítězství Donalda Trumpa ve volbách ve Spojených státech, pro správné vyhodnocení dat z průzkumů veřejného mínění, není možné ignorovat takové klíčové faktory jako procento voličů, a co je důležitější, volební účast příznivců každého kandidáta. Podle některých studií neúčast voličů může být 30%. Tento ukazatel, jak tvrdí Galam, může mít rozhodující vliv na výsledek voleb.

Poprvé by Macron porazil v prvním kole voleb Le Penovou!
FAZ: Vítězství Le Penové bude „koncem Evropské unie"!

Například, pokud z údajů průzkumů vyplývá, že ve druhém kole, Le Penovou podpoří 41% voličů, zatímco její soupeř - 59%, stále má šanci na výhru. K tomu, vysvětluje Galam, je nutné, aby účast příznivců Le Penové činila 90%, zatímco u jejího rivala jen 70% s celkovou účastí 79% voličů.

Takový scénář nelze vyloučit, uvedl Galam. Hlavní soupeři Le Penové - Emmanuel Macron a François  Fillon - z různých důvodů vyvolávají „antipatie“ u řady voličů, mnoho příznivců Makrona může v den voleb podpořit jiného kandidáta, míní vědec, s odkazem na údaje ze statistických výzkumů. Podobné pocity mohou vést k tomu, že v klíčovém okamžiku bude účast příznivců Makrona a Fillona nižší. Naopak Marine Le Penová je v lepší pozici, protože jeho stoupenci jsou více motivováni k tomu, aby přišli k volbám.

Jinými slovy, celá řada lidí, kteří mají v úmyslu volit v druhém kole proti Le Penové, nemusí nakonec přijít k volbám, což zajistí úspěch kandidátky „Národní fronty“. „Nedělám prognózy a neříkám, že takový výsledek je nevyhnutelný., Já jen poukazuji, že existuje vysoká pravděpodobnost, že Le Penovová může vyhrát, nehledě na průzkumy veřejného mínění,“ cituje Politico Galama.

Francouzské prezidentské volby se budou konat ve dvou kolech 23. dubna a 7. května. Šéfka „Národní fronty“ Marine Le Penová je podle průzkumů jednou z favoritů závodu spolu s bývalým premiérem Françoisem Fillonem a bývalým ministrem hospodářství Emmanuelem Macronem.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.eu, foto: arch.)