Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Černobyl: Ukrajina staví nový sarkofág

Černobyl: Ukrajina staví nový sarkofág

Ukrajina formálně začala výstavbu dalšího sarkofágu elektrárny, kde před 26 lety explodoval reaktor. Vznikla tak největší jaderná havárie v historii.

Ilustrační foto
26.duben 2012 - 10:25
Informoval o tom portál RBK.

Výstavbu Skrýše, jak se nový kryt jmenuje, oznámil koncem března na summitu o jaderné bezpečnosti v jihokorejském Soulu ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Více než 3000 techniků a dělníků na něm bude pracovat tři a půl roku mimo prostor elektrárny.

Jakmile bude oblá konstrukce - vysoká 105 metrů, široká 150 metrů, dlouhá 260 metrů a těžká 20 000 tun - hotová, přivezou jí stroje k elektrárně a posadí jí nad betonový sarkofág, který v současné době pokrývá čtvrtý blok černobylské elektrárny. Ten byl postaven v létě 1986 jako dočasný a jeho výměnu Ukrajinci plánovali během několika let.

Cena celého projektu přesáhne miliardu eur (25 miliard korun) a Ukrajina bude financovat jen šest procent této sumy. Většinu prostředků poskytnou zahraniční dárci. V mezinárodní sbírce se dosud podařilo získat necelé tři čtvrtiny sumy. Česko loni přispělo 65 miliony korun.

Hlavním dodavatelem stavby bude francouzská firma Novarka. Ukrajinský ministr pro mimořádné události Viktor Baloha nicméně nedávno upozornil, že výstavba nejspíš vyjde až na 1,54 miliardy eur.

Havárii černobylské elektrárny 26.dubna 1986 způsobilo přehřátí a exploze jednoho z reaktorů. Do vzduchu se vznesl radioaktivní mrak, který postupoval západní částí Sovětského svazu a evropskými státy. Byly kontaminovány rozsáhlé oblasti Ukrajiny, Běloruska a Ruska, což si vyžádalo přesídlení více než 350 000 lidí.

(bk, mfx, foto: archiv)