Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Kdo se zastane Kurdů? Turecko musí být vyloučeno z NATO!

Le Figaro: Kdo se zastane Kurdů? Turecko musí být vyloučeno z NATO!

Turecko se snaží udělat vše pro to, aby zničilo Kurdy v Sýrii, a i v případě, že Erdogan dosáhne svého cíle, tím to neskončí, varoval politolog Hadrien Desuin v článku pro Le Figaro.

Turecké tanky útočí na Afrin
16. března 2018 - 11:05

Podle něj NATO musí ukončit svou nečinnost a to nejlepší, co může aliance udělat, je vyloučit Turecko ze svých řad.

Turecká armáda pokračuje v útoku na severu Sýrie poblíž města Afrin, které řídí Kurdové. Odborník na mezinárodní otázky napsal Hadrien Desuin na stránkách Le Figaro, že pád Afrinu bude mít tragické humanitární důsledky.

Ze strategického hlediska, pokud bude Turecko moci ovládat hranice se Sýrií, Ankara obdrží klíč k Blízkému východu. Pak může občanská válka v Sýrii pokračovat neomezeně. A proto trvá na tom, že je nezbytné obnovit suverenitu Sýrie ve své různorodosti a úplnosti. Koneckonců, Erdogan nestáhne své jednotky, i když ukončí boj proti Kurdům. Politolog připomíná, že turecká armáda je stále na severu Kypru od roku 1974, což znemožňuje sjednocení ostrova.

Guardian vysvětlil, proč je Západ zdrženlivý k turecké invazi do Sýrie

Autonomie Kurdů není volbou, nýbrž nutností, tvrdí autor článku. To je důvod, proč Západ i Rusko musí zastavit Ankaru, dokud nebude pozdě. „Vyloučení Turecka z NATO je opatření, které by mělo být brzy v Bruselu zvažováno."

 
Turecko je nenahraditelné pro NATO při vedení studené války proti Rusku, a proto se aliance neodváží vyvíjet na něj tlak. Erdogan obvinil své spojence, že nedělají nic proti agresi Kurdů, ale ve skutečnosti nečinnost NATO byla trestným činem ve vztahu k samotným Kurdům, které Erdoganovi vojáci chtějí zničit. A nyní Kurdové, kteří hrdinně bojovali proti džihádistům, jsou zapomenuti, stěžuje si Hadrien Desuin v článku pro Le Figaro.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)