Svátek má: Emílie

Zprávy

Velikost textu:

Švédsko chce kvůli migrantům opět zavést brannou povinnost

Švédsko chce kvůli migrantům opět zavést brannou povinnost

Vzhledem k množství migrantů žijících již ve Švédsku a neubývající proud migrantů žádajících o azyl v této severské zemi, navrhuje švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová opětovně zavést brannou povinnost.

Margot Wallströmová, švédská ministryně zahraničí
12.leden 2016 - 01:11

Na bezpečnostní konferenci ve Stockholmu v neděli, uvedla ministryně zahraničí, že podporuje "novou, nezávisle na genderových variantách, brannou povinnost pro vojenské a civilní složky". Podle ní, branci, kteří se rozhodli pro náhradní službu, mohou pomoci imigračním úřadům.

Během roku 2015 Švédsko přijalo 160 tisíc uprchlíků. Vzhledem k deseti milionům obyvatel, máí Švédsko  největší podíl nucených migrantů v Evropě. Úřady se snaží vyrovnat se s přílivem uprchlíků.

Švédsko chce tento rok výrazně snížit příliv migrantů. Od ledna zavedla kontroly na Öresundském mostu spojujícím Dánsko a Švédsko. Železniční společnosti musí kontrolovat všechny cestující přijíždějící do Švédska.

Migranti se zkouší dostat do Švédska i po moři, kdy jsou vysazeni v člunech poblíž švédského pobřeží.

Více než polovina Švédů chce omezit příliv emigrantů do země

Odvod byl zrušen ve Švédsku v roce 2010, ale představitelé ozbrojených sil lobbují ve prospěch jeho obnovení. Podle průzkumu většina švédského obyvatelstva podporuje zavedení branné povinnosti.

(rp,prvnizpravy.cz,dw,foto:arch.)