Svátek má: Nikola

Politika

Velikost textu:

Italský premiér Matteo Renzi nechce nové sankce EU proti Rusku

Italský premiér Matteo Renzi nechce nové sankce EU proti Rusku

Italská vláda zablokovala rozhodnutí o rozšíření ekonomických sankcí EU proti Ruské feferaci. "Požádali jsme o diskusi k této otázce," řekl italský zástupce v EU v Bruselu.

Matteo Renzi, italský premiér
10.prosinec 2015 - 21:23
Ve skutečnosti by ale velvyslanci EU z 28 členských zemí měli přijmout rozhodnutí bez další diskuse, poté, co západní státy už schválily rezoluci minulý měsíc během zasedání G20 v Istanbulu.

Podle diplomatických zdrojů by se velvyslanci členských zemí Evropské unie mohli dnes pokusit o dosažení dohody znovu. Ale je také možné, že ministři zahraničí EU budou diskutovat  tyto otázky na svém zasedání v pondělí, nebo že záležitost bude projednávána koncem příštího týdne na vrcholném summitu EU.

Odměnou Rusku: EU a USA připravují rozšíření sankcí proti Rusku

Německo a mnoho dalších zemí EU, chce zrušit sankce na základě pokroku na východní Ukrajině a v realizaci minských mírových dohod.  Ruský prezident Putin obhajoval, že rebelové stáhly své těžké zbraně a a došlo k uklidnění celkové situace.

Nicméně  v posledních několika dnech opět došlo ke zhoršení situace. OBSE hlásí opět přestřelky. Ukrajina předtím přerušila elektrické vedení zásobující Krym elektřinou. Teprve po tvrdých "vyjednáváních" s krajní pravicí, bylo obnoveno 20% dodávek elektřiny..

Ekonomické sankce vyhlášené proti Ruské federaci v červenci 2014 Evropskou unií  jsou platné až do konce ledna 2016.

(rp,prvnizpravy.cz,deutschewirtschaftsnachrichten,foto:arch.)